Notowania

ustawa medialna
06.07.2010 11:35

Twórcy krytykują ustawę medialną PO

W Sejmie na wniosek środowisk twórczych odbędzie się debata nad projektem nowelizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(charlesdyer/CC/Flickr)

*W Sejmie na wniosek środowisk twórczych odbędzie się debata nad projektem nowelizacji ustaw: o radiofonii i telewizji oraz abonamentowej, autorstwa PO. *

Do głosu podczas debaty zapisało się 31 osób. Otwierając posiedzenie przewodnicząca sejmowej komisji kulturyIwona Śledzińska-Katarasińska zapowiedziała, że ograniczy się ono jedynie do wysłuchania osób zapisanych do głosu, zaś debata nad projektem toczyć się będzie podczas kolejnych czytań.

Najważniejsze zmiany, proponowane przez PO w obowiązującej ustawie, sprowadzają się do sposobu wyłaniania władz mediów publicznych. Wyłanianiem rad nadzorczych i zarządów w TVP i spółkach Polskiego Radia zajmowałaby się jak dotąd KRRiT, ale po przeprowadzeniu jawnego i otwartego konkursu. PO utrzymuje, że pozwoli to odpolitycznić media. Wejście noweli w życie oznaczałoby odwołanie obecnych zarządów, rad nadzorczych i programowych w TVP i Polskim Radiu. Platforma chce też usunąć z ustawy zapis o katalogu zadań mediów publicznych.

Projekt przygotowany przez komitet obywatelski zakłada natomiast nie tylko reformę kadrową, ale też finansową. Twórcy zaproponowali likwidację abonamentu rtv, a w zamian utrzymywanie radia i telewizji z tzw. opłaty audiowizualnej. Opłata w wysokości 8 zł miesięcznie miałaby być wnoszona przez niemal każdego zatrudnionego, przedsiębiorców, rolników (z wyjątkiem osób najuboższych). Jej ściąganiem miałyby się zająć urzędy skarbowe oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Projekt PO nie podoba się nie tylko środowiskom twórczym i pozarządowym, ale i posłom opozycji. Zastrzeżenia ma też PSL.

Lewica zarzucała PO, że _ poza kolejką _ wprowadza pod obrady swój projekt, podczas gdy w Sejmie od dawna leży projekt SLD, w którym proponuje się wprowadzenie licencji programowych i reformę finansowania mediów publicznych. Na początku lipca szef PSLWaldemar Pawlakzapowiedział, że ludowcy nie poprą projektu PO, a wesprą propozycję twórców. Zdaniem Pawlaka, rozwiązania proponowane przez koalicjanta doprowadziłoby do tego, że monopol jednego środowiska politycznego w mediach publicznych zostałby zastąpiony przez monopol innego środowiska.

Jeden z podstawowych zarzutów PiS wobec projektu Platformy to brak zapisów dotyczących finansowania. Posłowie największej partii opozycyjnej wskazywali też, że wprowadzenie konkursów do rad nadzorczych TVP i PR niczego w mediach publicznych nie zmieni.

Czytaj w Money.pl
*To już koniec publicznych mediów? * Wyrok TK zwolnił z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego co najmniej 4 i pół miliona osób.
*Polacy są winni radiu i TVP 3,5 mld zł * Gdyby wszyscy Polacy zapłacili zaległy abonament, TVP miałaby dość pieniędzy na prawie 3 tysiące odcinków Gwiazd tańczących na lodzie.
*TVP na krawędzi przepaści finansowej * Strata TVP w tym roku może wynieść od 70 do 300 milionów złotych. Publiczna telewizja jest 10 razy mniej efektywna niż TVN, 25 razy mniej niż Polsat.
*Rynek reklamy zmniejszył się o 15 procent * Wydatki na reklamę w tradycyjnych mediach spadły o kilkanaście procent. Tylko internet zanotował wzrost.
Tagi: ustawa medialna, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz