Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Watykan żegna Harry'ego Pottera. Radośnie

0
Podziel się:

Recenzja w kościelnym dzienniku nie jest druzgocąca.

Watykan żegna Harry'ego Pottera. Radośnie
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

_ L'Osservatore Romano _ z ulgą odnotowuje zakończenie sagi o Harrym Potterze. Watykański dziennik w związku z premierą ostatniego filmu z tej serii _ Harry Potter i Insygnia Śmierci, cz.2 _ ocenia, że zamknięcie serii przyniesie _ wyzwolenie _ od tej postaci.

_ - Definitywne starcie między siłami dobra i zła toczy się naprawdę do ostatniej kropli krwi, w zbyt mrocznej atmosferze. Zabawy małych czarodziejów w magię nikt już nie pamięta _ - stwierdza dziennik w artykule _ Ostatnia batalia Harry Pottera _.

Autor artykułu, krytyk filmowy Gaetano Vallini, z uznaniem wypowiada się natomiast o dobrym scenariuszu, wyważonych efektach specjalnych i udanym montażu, który sprawia, że nie dochodzi do spadków rytmu i napięcia. Według recenzenta, każdy kolejny film z tej serii był coraz lepszy.

Jednocześnie pisze, że _ atmosfera, która w ostatnich częściach stawała się coraz bardziej niepokojąca i mroczna, tu osiąga kulminację w scenie przedstawiającej szkołę Hogwarts, zamienioną w rumowisko dymiących zgliszcz _.

_ - To coś, co może nie wszystkim się spodobać, jak to już zresztą miało miejsce w przypadku poprzedniego filmu, który źle znieśli najmłodsi widzowie _ - zaznacza watykański dziennik. Zauważa dalej: _ tak jest też ze śmiercią, która na początku była rzadkim wydarzeniem _. _ Tu jest zaś protagonistką _ - dodaje się w artykule.

Zobacz także: ZOBACZ ZWIASTUN OSTATNIEJ CZĘŚCI SAGI:

Odnosząc się do krwawego zakończenia filmu gazeta ocenia: _ to dryfowanie w kierunku coraz większej przemocy stanowi wszystkie powody ku temu, by utwór nie został doceniony lub nie był odpowiedni dla wszystkich _.

Za pozytywny aspekt sagi J.K.Rowling _ L'Osservatore Romano _ uważa to, że zło nie było w niej nigdy _ fascynujące _. _ - Nawet w ostatecznym rozrachunku zło nie wydaje się bardziej pociągające _- wskazuje gazeta kładąc nacisk na uwypuklone _ wartości przyjaźni i poświęcenia _.

_ - A zatem koniec. Dla niektórych, zwłaszcza dla tych, którzy nigdy nie pokochali tej sagi, będzie to rodzaj wyzwolenia. Z pewnością będzie nim też dla trzech odtwórców głównych ról: Daniela Radcliffe'a, Ruperta Grinta i Emmy Watson, którzy może zbyt długo byli więźniami swoich postaci. Dla nich czary naprawdę się skończyły. Tak, jak dla niepocieszonych fanów, którzy z ufnością trzymają się nadziei na prequel _ - podsumowuje watykański dziennik.

W przeszłości na łamach tej gazety kilka razy prowadzono dyskusję na temat Pottera. Bohatera książek J.K.Rowling przedstawiano zarówno jako _ krzewiciela wartości moralnych i dobra _, jak i uosobienie mrocznych sił, czarów i manipulacji. Pod adresem książek kierowano zarzuty, że uczą _ niejasnej duchowości New Age _ i zachęcają do ucieczki od rzeczywistości, a także, że są niebezpieczne dla wiary.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
styl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)