Notowania

węgry
31.01.2011 19:16

Węgry bronią swojej ustawy medialnej

Rząd Victora Orbana twierdzi, że kontrowersyjna ustawa jest zgodna z prawem UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Rząd Victora Orbana uważa, że obowiązująca od 1 stycznia ustawa medialna jest zgodna z prawem unijnym w sferach, co do których zgłosiła zastrzeżenia unijna komisarz ds. mediów Neelie Kroes.

Wicepremier Tibor Navracsics, który jest także ministrem ds. administracji państwowej i sprawiedliwości, odniósł się do listu unijnej komisarz z 21 stycznia, w którym dała ona rządowi Węgier dwa tygodnie na dostarczenie wyjaśnień ws. trzech zastrzeżeń UE.

Zastrzeżenia dotyczyły tego, że po pierwsze, węgierska ustawa wprowadza wymóg _ wyważonej informacji _ także w _ audiowizualnych blogach _, chociaż zwykle dotyczy on tylko telewizji. Po drugie, ustawa umożliwia nakładanie kar finansowych na media z innych państw członkowskich UE, a po trzecie, zobowiązuje do rejestracji wszystkie media, w tym elektroniczne.

Odnośnie do pierwszego zastrzeżenia Navracsics napisał, że _ w przyszłości można się spodziewać znacznego spadku roli tradycyjnej telewizji, a przez to wzrośnie rola treści pobieranej na życzenie _. Zaznaczył, że nagrania wideo _ mają dużą większą siłę przekonywania _ niż prasa drukowana czy artykuły w internecie, co może uzasadnić wyższy poziom wymagań wobec nich.

Co do drugiego zastrzeżenia, wyraził pogląd, że z unijnej dyrektywy o usługach mediów audiowizualnych nie wynika, że państwa członkowskie nie mogą nakładać kar na media w innych krajach UE w razie szczególnie poważnego naruszenia prawa.

Jeśli natomiast chodzi o wymóg rejestracji, ocenił, że zarzut jest _ bezpodstawny _, gdyż _ rejestracja w żaden sposób nie może stanowić ograniczenia wolności prasy _.

Podkreślił, że rząd Węgier nie wyklucza wycofania się z zapisów ustawy i znalezienia innych rozwiązań prawnych, jeśli Komisja Europejska podtrzyma swe zastrzeżenia.

Krytykowana w kraju i za granicą ustawa medialna powołuje m.in. wpływowy organ nadzorczy, Radę ds. Mediów, której członkowie są wybierani przez parlament. W jej obecnym składzie wszyscy należą do rządzącej na Węgrzech centroprawicowej partii Fidesz, która ma ponad 2/3 miejsc w parlamencie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t96059.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/orban;broni;wegierskiej;ustawy;medialnej,40,0,754984.html) Orban broni węgierskiej ustawy medialnej _ - Nie zaakceptujemy żadnych specjalnych reguł dla Węgier _ - zapowiada premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t129469.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wegierska;ustawa;medialna;unia;przeciw,55,0,756279.html) Węgierska ustawa medialna. Unia przeciw Eurodeputowani protestowali przeciwko decyzji premiera Węgier Viktora Orbana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t129099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/wegry;stanowcze;porzadek;w;mediach;musi;byc,209,0,753617.html) Węgry stanowcze: Porządek w mediach musi być Prezydent Pal Schmitt oświadczył, że jego kraj utrzyma kontrowersyjną ustawę medialną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry;zapraszaja;obwe;w;sprawie;mediow,98,0,746082.html) Węgry zapraszają OBWE w sprawie mediów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie krytykuje węgierską ustawę medialną.
Tagi: węgry, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz