Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
camera obscura
23.10.2011 07:14

Znamy zdobywców Grand Prix festiwalu "Camera Obscura"

Najważniejszy laur zdobyły autorki filmu Po ciszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Niemki Stephanie Burger i Juliet Ott, autorki filmu _ Po ciszy _, zdobyły Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego na 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Reportażu _ Camera Obscura _, który w sobotę zakończył się w Bydgoszczy.

Obraz _ Po ciszy _ opowiada o zamachowcy-samobójcy, który zabił kilkanaście osób a także o żonie jednej z ofiar, starającej się po ośmiu latach od tragedii poznać rodzinę zamachowca. Jest to przejmująca historia o cierpieniu dwóch rodzin.

W opinii jury w składzie Karine de Villers, Vladimir Lozinski, Daniel Zieliński i Krystyna Mokrosińska, realizatorki filmu Burger i Ott _ zbadały temat w duchu Ryszarda Kapuścińskiego _ a _ w wyniku ich dziennikarskiej podróży odbiorca staje się częścią filmu, kimś więcej niż obserwatorem _.

Wyróżnienie w kategorii międzynarodowej otrzymał Marcin Sauter za film _ Hakawati _, który według jury _ tworzy w tym samym duchu jak Kapuściński _ i _ uczy nas języka i czytania kina _.

Zwycięzcą konkursu ogólnopolskiego został Mikołaj Wawrzeniuk z Telewizji Polskiej w Białymstoku, który jest autorem reportażu _ Reality Show: wybory _, opowiadającym o wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 r. Autor reportażu pokazał m.in. sytuację na prowincji, w tym prewencyjne zamknięcie malarza organizującego happeningi przy okazji wszystkich wyborów.

Wyróżnienia w konkursie ogólnopolskim zdobyli: Małgorzata Frydrych (Polsat) za _ Adopcję po polsku _, Joanna Frydrych (Grupa Medialna Frydrych) za _ Ołówek _, Brygida Frosztęga-Kmiecik (TVP Katowice) za _ Wygrać emeryturę _ i Andrzej Tomczak (TVP 2) za _ List od Anny _.

Pierwszą w historii Festiwalu _ Camera Obscura _ nagrodę specjalną otrzymała Barbara Paciorkowska, będąca szefową Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2 oraz redaktor naczelną Magazynu Ekspresu Reporterów. Paciorkowską uhonorowano za wkład w rozwój reportażu.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura organizowany jest od 2004 r. przez Fundację Sztuki Art-House.

Tagi: camera obscura, styl, wiadmomości, kraj, gospodarka, media, lifestyle
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz