Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
styl
22.02.2006 11:25

10 książek dla managera

O zarządzaniu, psychologii, stylu życia. Pouczające, zabawne, inspirujące - przedstawiamy kilka ważnych dla każdego managera książek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*O zarządzaniu, psychologii, stylu życia. Pouczające, zabawne, inspirujące - przedstawiamy kilka ważnych dla każdego managera książek. *

EVA. Strategia tworzenia wartości przedsiębiorstwa
Al Ehrbar

Ekonomiczna wartość dodana (Economic Value Added - EVA) to rewolucyjna strategia tworzenia bogactwa przedsiębiorstwa i akcjonariuszy, mierząca rzeczywistą rentowność firmy. Przyjęły ją przedsiębiorstwa: Coca-Cola, Eli Lilly i Siemens AG - osiągając znakomite wyniki finansowe. Trudną definicję skomplikowanego pojęcia autor tłumaczy w sposób zrozumiały nie tylko dla finansistów. Temat ważny, a książka godna polecenia.

100 great businesses (ang.)
Emily Ross & Angus Holland

O tym, że Phil Knight sprzedał pierwsze buty marki Nike z bagażnika swojego samochodu, a Pierre Omidyar, właściciel e-Bay zupełnie przypadkiem wpadł na pomysł, dzięki któremu szybko stał się bilionerem - piszą i wiedzą wszyscy.
Wszystkie te historie sprzedają nam wizje szybkiego i łatwego zysku, pomijając jednak ważne szczegóły biznesu. Świetny pomysł - owszem - skraca drogę do sukcesu, ale jego nie gwarantuje.. Autor wystrzega się uogólnienia i nie sprzedaje czytelnikom bajek o tym, że liderem biznesu staje się mimochodem. Każda case history jest inną opowieścią o ciężkiej pracy, mądrości, cierpliwości, odwadze i przypadku. Znajdziemy w niej historie MTV, Corn Flakes, Red Bulla i wiele innych.

* Strategia błękitnego oceanu *
W. Chan Kim, Renee Mauborgne

Językiem pozbawionym paranaukowego żargonu autorzy tłumaczą, czym jest strategia Blue Ocean, która pozwala odrodzić się bankrutującym firmom lub ułatwia młodym przedsiębiorstwom zaistnienie na przepełnionym rynku. Ze strategii tej skorzystały takie marki, jak: Starbucks, NetJet, Chrysler, Apple, Sony. Książka ma charakter porównawczy i definiuje nowe strategie poprzez konfrontację ze starymi, nieaktualnymi metodami zarządzania.

Pefrect store (ang.)
Adam Cohen

Pefrect store to - jak wskazuje tytuł - historia sukcesu największego e-sklepu na świecie. Sukcesu, który przerósł znacznie oczekiwania jego twórcy. Książka o tyle ciekawa, że naszpikowana anegdotami dotyczącymi sklepu i pracowników od początku jego istnienia. Przedstawia prawdziwe success story największej na świecie aukcji internetowej, której bilans finansowy nigdy nie wskazywał rekordów pod kreską. Opowieść - mimo że napisana ku chwale eBay - zawiera również analizę pomyłek, którym musiało stawić czoła wirtualne przedsięwzięcie, kilka faktów negatywnych i sądów obiektywnych na jego temat. Zresztą, przeczytajcie sami.

SIM - Speed Intuition Management

Co się dzieje, kiedy personel w firmie ma całkowicie płynny czas pracy i każdy może przyjść do pracy i wyjść do domu, kiedy chce? Czy ludzie "wariują" i nie przychodzą do pracy w ogóle? Czy w firmie, w której nie ma szefów, wszystko stoi na głowie? Co się dzieje, kiedy to nasi koledzy z pracy, a nie szefowie, mają wpływ na wysokość naszej pensji? Czy opłacanie śniadań i obiadów dla pracowników ma wpływ na lepszą efektywność ich pracy i w rezultacie przekłada się na większe zyski firmy?
To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź znajdziesz w książce „SIM-Speed Intuition Management". SIM to nowoczesna metoda zarządzania firmą autorstwa Szweda - Björna Lundén. Lundén jest właścicielem wydawnictw Björn Lundén Information AB w Szwecji oraz BL Info Polska Sp.z o.o. w Polsce. Obie jego firmy zarządzane są metodą SIM. Metoda ta może wzbudzać kontrowersje, szczególnie wśród pracodawców. Dla pracowników bowiem firma zarządzana metodą SIM to wymarzone miejsce pracy. O szaleństwie w zarządzaniu warto przeczytać, choćby dla zabawy. Chętnie poznamy opinie polskich managerów.

Nowi imperialiści *Mark Leibovich *

**

**

Książka przedstawia sylwetki "Nowych Imperialistów" - Billa Gatesa (Microsoft), Jeffa Bezosa (Amazon), Steva Casea (AOL), Larrego Ellisona (Oracle), Johna Chambersa (Cisco). Występ na scenie światowego biznesu wymagał od nich odwagi, bezkonkurencyjności, profesjonalizmu i talentu - twierdzi autor.

*Od Lukasa do Eldorado*


W Polsce nie brakuje kapitału na rozwój przedsiębiorstw, wystarczy go tylko dobrze poszukać i mądrze wykorzystać, a wtedy z dużym prawdopodobieństwem można osiągnąć sukces. Książkę "Od Lukasa do Eldorado" tę prawdę obrazuje poprzez analizę wybranych przykładów siedmiu firm. Opisuje spółki, które zapraszając do współpracy fundusze private equity znalazły sposób na dalszy szybki rozwój. Książka ta adresowana jest do przedsiębiorców, menedżerów i wszystkich interesujących się ekonomią, którzy chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób prężne fundusze kapitałowe zmieniają Polski biznes, a przedsiębiorcy rozwijają firmy i pomnażają swój majątek. **

*The Search: How Google and Its Rivals Rewrote the Rules of Business and Transformed Our Culture (ang.) *John Battelle

**

**Książka uniwersalna w tym samym stopniu, jak medium, o którym traktuje. Jest skierowana do tych, którzy nie wyobrażają sobie rzeczywistości pozbawionej sieci www. Przedsiębiorcom uświadamia ogromną rolę Internetu w biznesie, a wszystkim czytelnikom odsłania prawdę oczywistą: Internet zmienia świat. Transformacja ta jest poniekąd sterowana przez jedynych i najpotężniejszych jego zarządców - wyszukiwarki. Więcej szukajcie w książce. * *
*Dieta dla biznesmena Michel Montignac *

**

**Biznesmen też człowiek. Dlatego polecamy książkę, z której dowiedzieć się można, jak schudnąć bez potrzeby stosowania drakońskiej diety i zaburzenia w harmonogramie 12-godzinnego dnia pracy. Można więc nadal jeść w restauracjach, nie trzeba liczyć kalorii, ani przejmować się brakiem systematyczności jedzenia. Co więcej, autor książki szczególnie poleca biznesmenom wino i czekoladę.* *

*Psychologia szefa Jerzy Gut, Wojciech Haman ***Ktoś, kto zarządza innymi osobami, musi zwracać uwagę nie tylko na swój wizerunek w oczach podwładnych. Książka, od nudnych amerykańskich poradników z serii „ zajrzyj wgłąb siebie" różni się tym, że napisali ją Polacy obserwując polskie środowisko kadry zarządzającej. Tekst uzupełnili o autentyczne anegdoty oraz ilustrowane ciekawymi przykładami elementy teorii zarządzania. Psychologia stosowana polskiego managera.Tagi: styl, rankingi, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz