Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

10 najbardziej pożądanych marek

0
Podziel się:

Ranking firm cieszących się największym uznaniem wygrał General Electric.

10 najbardziej pożądanych marek
(PAP/ Jacek Turczyk)

Na pierwszym miejscu tegorocznej listy firm cieszących się największym uznaniem znalazł się amerykański koncern General Electric. W pokonanym polu pozostawił m.in. Toyotę, Procter & Gamble i Microsoft.

Dziennik "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że podobnie jak w poprzednich rankingach sporządzanych przez magazynu "Fortune” tak i tym roku zdominowany został przez amerykańskie przedsiębiorstwa. Wśród pierwszych 10 firmy tylko dwa koncerny są z poza USA: Toyota i BMW.

_ *Na zdjęciu: *Najsłynniejszy menedżer świata Jack Welch. Były prezes GE zasłynął jako twórca potęgi firmy w której zaczął pracować w 1960 roku Jest uznawany za najbardziej skutecznego prezesa firmy w historii biznesu _

„Zwycięzca rankingu General Electric, światowy potentat branży elektronicznej i energetycznej oraz największy producent napędów samolotowych na świecie, którego szefem jest Jeffrey R. Immelt, wart jest około 350 miliardów dolarów” – pisze gazeta.

Kierowany przez Fujio Cho, japoński koncern samochodowy Toyota, został sklasyfikowany na drugiej pozycji. Doceniono go za promowanie aut przyjaznych środowisku oraz szeroką działalność inwestycyjną poza granicami kraju.

1. General Electric - firma, w której laboratoriach powstało mnóstwo wynalazków, m.in. lodówka. Powstała na kanwie firmy Tomasza Edisona, wynalazcy żarówki. Znana jest z dużej dbałości o środowisko naturalne. Z tego powodu w minionym roku wymieniono żarówki w ponad 100 fabrykach na energooszczędne, zaoszczędzając w ten sposób około 70 mln dolarów rocznie.

2. Starbucks Coffee - *amerykańska *sieć kawiarni, która od początku z wyjątkową dbałością kreowała swój wizerunek jako firmy społecznie odpowiedzialnej. Idealne miejsce dla smakoszy mocno rozcieńczonego napoju kawowego w pół litrowych papierowych kubkach. Firma okazała się wyjątkowo przyjazna inwestorom giełdowym - ceny akcji w ciągu 14 lat wzrosły o ponad 5000%!

*3. Toyota - *Japoński koncern motoryzacyjny, tegoroczny pretendent do miana najbardziej dochodowego i największego producenta samochodów na świecie. Firmie udało się od początku swego istnienia zdobyć tak mocną pozycję na rynku głownie dzięki strategii zarządzania jakością - Total Quality Management.

*4. Berkshire Hathaway - *Początkowo firma włókiennicza, później przekształcona przez inwestora Warrena Buffetta w firmę inwestycyjną. Restrukturyzacja wraz z rezygnacją z nierentownej produkcji przyniosła właścicielowi 30 mln dolarów zysku w roku 2005. * *

*5. Southwest Airlines - *niezmiennie od 34 lat firma odnotowuje zyski. W minionym roku wzrosły one o 38 proc., do 587 mln dolarów. Pozycja firmy na rynku jest tak silna, że na jej rentowność nie mają wpływu wahania cen na rynku paliw.

*6. Fedex - *amerykańska firma transportowa, która jako pierwsza wykorzystała do transportu odrzutowce. Powstała w 1972 roku. W minionym roku firma przyniosła niespełna 2 mld dolarów zysku, zatrudniała około 270 000 osób. Sympatię klientów pozyskała biorąc udział w akcji niesienia pomocy ofiarom huraganu Katrina, kiedy na miejsce tragedii firma przetransportowała 440 ton towarów.

7. Apple - *jedna z pierwszych na świecie firm produkujących komputery osobiste. Największy sukces firmie przyniósł komputer domowy Apple II. Obecnie firma podbija rynek muzyczny. Prezes spółki chce do końca 2008 roku sprzedać 10 mln sztuk przenośnych odtwarzaczy muzycznych iPod. Klientom bardzo przypadły do gustu firmowe sklepy utrzymane w konwencji _ experiential marketing _. *

8. Google - *założyciele tej spółki: Larry Page i Sergey Brin jeszcze jako studenci opracowali rewolucyjny system wyszukiwania i porządkowania informacji w internecie.Kiedy firma debiutowała na nowojorskiej giełdzie w 2004 roku, cena akcji wynosiła 85 dolarów. Obecnie sięga 450. *

*9. Johnson&Johnson - *firma ta początkowo zajmowała się produkcją materiałów opatrunkowych. Teraz w skład koncernu wchodzi około 200 firm głównie z branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Zatrudnia łącznie ponad 100 000 osób.

*10. Procter&Gamble - *spółka powstała pod koniec XIX wieku. Jeden ze wspólników zajmował się produkcją mydła, drugi - wytwarzaniem świec. Obecnie jest to jedne z największych przedsiębiorstw świata, specjalizuje się w branży FMCG. Posiada ponad 20 marek, które mogą pochwalić się wartością rocznej sprzedaży przekraczającą miliard dolarów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)