Notowania

Przejdź na

Wielkanoc ze słońcem. Dokąd wyjeżdżają Polacy?

Egipt, Tunezja i Hiszpania to - tak jak przed rokiem - najchętniej wybierane kierunki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Polacy preferują rodzinne święta. Większość z nas spędza Wielkanoc we własnym domu lub wybiera się w odwiedziny do rodziny lub przyjaciół. Jak wynika z naszej ankiety, zaledwie co dwudziesty internauta Money.pl zdecydował się na wyjazd turystyczny.Z tego grona 62 proc. osób wyjedzie za granicę. Oznacza to, że zaledwie trzech na stu ankietowanych wybrało ten wariant spędzenia świąt.

Fot: Money.pl/Anna Kraszkiewicz
* ZOBACZ TAKŻE:*
*Wielkanocna Turystyka Polaków w 2008 roku *

Zainteresowanie świąteczno-weekendową turystyką w ostatnich latach dynamicznie rosło. Ale rok 2009 może okazać się zupełnie inny.

Przed poprzednią Wielkanocą upolowanie oferty typu last minute na kilka dni przed świętami graniczyło z cudem.Teraz, gdy gorsza koniunktura w gospodarce skłania coraz więcej osób do zaciskania pasa, warto poczekać i szukać okazji.

-_ W tym roku wycieczki świąteczne są dużo tańsze niż przed rokiem _- mówi Agnieszka Wójciak, kierownik ds. sprzedaży oferty turystycznej w Travelplanet.pl.

- _ Organizatorzy podróży konkurują w promocjach. A te obejmują także wyjazdy na długie weekendy i święta _- dodaje Anna Zielińska z serwisu fly.pl

Znawcy branży podkreślają, że wielu klientów decyduje się na odkładanie decyzji o kupnie wycieczki na ostatnią chwilę. - _ Na tydzień przed świętami było jeszcze sporo wolnych miejsc w samolotach na kierunki: Egipt, Tunezja, Maroko i Wyspy Kanaryjskie _- podkreśla Agnieszka Wójciak.

| JAK ROŚNIE BRANŻA TURYSTYCZNA W POLSCE |
| --- |
| Ostatnie kilka lat to czas dynamicznego wzrostu branży turystycznej. Eksperci szacują, że rekordowy był rok 2007, który przyniósł ok. 40 proc. wzrost liczby osób, które wybrały się na zagraniczne wycieczki. Rok 2008 też był bardzo dobry. Według danych Instytutu Turystyki w trzech pierwszych kwartałach 2008 roku Polacy wyjechali na 2 mln 800 tys. turystycznych podróży. To o blisko 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 roku. Potwierdzają to dane biur podróży. Internetowe biuro podróży Travelplanet.pl w 2008 roku sprzedało wycieczki za 157 mln zł. To o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. W I półroczu portal wakacje.pl sprzedał aż o 41 proc. wycieczek więcej niż rok wcześniej. Z kolei dyrektor finansowy biura podróży Triada pod koniec lipca 2008 roku spodziewał się, że w 2008 roku biuro zarobi ok. 500 mln zł. To o ok. 200 mln zł.więcej niż w roku 2007. |

O wyższości Majówki i Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocy

Pomimo tego, że w poprzednich latach liczba wyjazdów dynamicznie rosła, Wielkanoc pozostaje daleko za Bożym Narodzeniem i długim weekendem majowym.

Powód jest oczywisty: w okresie noworocznym i w czasie _ najdłuższego weekendu nowoczesnej Europy _ - przy sprzyjającym układzie kalendarza - biorąc np. 3 dni urlopu możemy mieć nawet na 9 dni wolnego. Przy okazji Wielkanocy na coś takiego liczyć nie można.

Proporcji nie zmienia nawet to, że w tym roku weekend majowy jest wyjątkowo krótki. W Travelplanet.pl spodziewają się, że w tym roku sprzeda się co najmniej dwa razy więcej wycieczek niż na okres wielkanocny.

źródło: Money.pl

W Wielkanoc szukamy słońca

Najpopularniejsze kierunki świątecznych wyjazdów pozostają niezmienne od lat. Najchętniej wybieramy ciepłe kraje śródziemnomorskie. Liderami są: Egipt, Tunezja i Hiszpania.

Fot: Money.pl/Agnieszka Gotowała
* ZOBACZ TAKŻE: *Kryzysowe wakacje - jak znaleźć najtańszą ofertę?

- _ W ubiegłym roku aż 62 proc. rezerwacji dokonanych na okres Świąt Wielkanocnych stanowił Egipt. Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem była Tunezja (15 proc. rezerwacji). Wyspy Kanaryjskie - 12 proc. rezerwacji były trzecim najczęściej wybieranym kierunkiem _- mówi Anna Zielińska.

Klienci Travelplanet.pl w 2008 roku także najchętniej wybierali Egipt (172 rezerwacje). Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się kierunki zimowe: Włochy i Austria (117 i 56 rezerwacji). Poza Egiptem popularne były też inne _ ciepłe _ kierunki: Hiszpania i Tunezja.

W tym roku w zestawieniu najpopularniejszych kierunków - wybieranych w Travelplanet.pl - znalazły się: Egipt (178 rezerwacji), Tunezja (63 rezerwacje) i Hiszpania (52 rezerwacje).

źródło: Money.pl

Eksperci fly.pl podkreślają, że coraz większe znaczenie ma cena. W efekcie na trzy tygodnie przed świętami i ponad miesiąc przed weekendem majowym najwięcej klientów tego serwisu wybierało Tunezję.

- _ To aż 50 proc. oferty sprzedanej na te terminy Średni koszt rezerwacji na dwie osoby na ten kierunek w okresie Wielkanocy to 3338 zł. Urlop w Egipcie to wydatek rzędu 4871 zł. Czyli nawet o 1500 zł drożej od pary _- mówi Anna Zielińska. Na drugim miejscu plasował się Egipt. Trzecia pod względem popularności była Turcja.

Tagi: wielkanoc, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz