Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dubaj
11.05.2007 14:10

Dubaj pochłania miliardy dolarów

W Dubaju wszystko jest możliwe. Nawet jedno z największych centrów handlowych na świecie - o wielkości 4 mln metrów kwadratowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W Dubaju wszystko jest możliwe. Nawet jedno z największych centrów handlowych na świecie - o wielkości niespełna 4 mln metrów kwadratowych. *Projekt zakłada stworzenie specjalnej miejskiej strefy handlowo-rozrywkowej, która będzie około 17 razy większa od tej, która jest obecnie w centrum miasta. Będzie to największa tego typu inwestycja na świecie. Realizacją tego projektu zajmuje się firma Tatweer.

Dubaj to najszybciej rozwijające się miasto na świecie. Inwestuje się tam miliony licząc na duże zyski głównie z turystyki. 10-pasmowe drogi, najwyższe na świecie hotele i ekskluzywne sklepy buduje armia ponad 250 000 pracowników z Indii i Pakistanu. Mówi się, że pracuje tam 1/5 wszystkich największych żurawi budowlanych na świecie. W ciągu 15 lat dochód narodowy Dubaju wzrósł o prawie 300 procent.

Podczas gdy Bank Światowy szacuje, że na odbudowę Iraku potrzeba około 53 mld dolarów, w Dubaju takie kwoty przeznacza się na pojedyncze inwestycje. Wartość tych, które mają zmienić jeden z siedmiu emiratów w najbardziej ekskluzywne miejsce pod słońcem, szacuje się na co najmniej 100 mld dolarów. Dość dodać, że są tą ostrożne szacunki.

To tam powstał pierwszy na świecie sztuczny archipelag złożony z 250 wysp, które sprzedawano za co najmniej 7 mln dolarów.

Na jednej z wysp stoi potężny hotel o wysokości 321 metrów, a tuż obok - najwyższy budynek kiedykolwiek wzniesiony wzniesiony przez człowieka - 800-metrowy wieżowiec zbudowany kosztem 800 mln dolarów. 10 mld dolarów kosztowała budowa osiedla Dubai Marina dla 150 000 lubiących luksus mieszkańców.

Tam za 33 mld dolarów powstaje ogromne lotnisko, które ma docelowo obsługiwać około 150 mln pasażerów. Jest też sztuczne zimowe miasteczko, kryte dachem, gdzie - mimo upałów na zewnątrz - panuje niska temperatura, a ze sztucznej chmury pada śnieg.

Jest nawet odpowiednik Disneylandu - Dubailand, przygotowany do ugoszczenia 15 mln klientów. Zbudowano go kosztem 4,5 mld dolarów, a pracę tam znalazło 300 000 osób. Na wzór kalifornijskiej Doliny Krzemowej zbudowano za 1,7 mld dolarów Oazę Krzemową.

Najbardziej kosztowne j efektowne ma być natomiast podwodne miasteczko, na które wydane zostanie około 500 mln dolarów.

Przy tak sprzyjających warunkach klimatycznych i krajobrazowych nic dziwnego, że Dubaj przygotowuje się na masowy najazd nieprzyzwoicie bogatych turystów. To jednak, czy uda się w baśniowej scenerii umieścić finansowe i handlowe centrum współczesnego świata, zależy nie tylko od pogody. Bo ta jest zawsze dla bogaczy.

Tagi: dubaj, styl, Sport i podróże, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz