Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
golf
31.07.2007 13:43

Golf - sport dla uprzejmych

Tym, co odróżnia golf od innych dyscyplin sportu jest etykieta - swoisty savoir-vivre golfistów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Golf, jak każda dyscyplina sportu, oparty jest na pewnych regułach. Po raz pierwszy zostały one spisane w 1744 roku w Rogal & Ancient Golf Club of St. Andrews. Ustalono już wtedy nawet wymiary piłek, jakich należy używać.

Tym, co odróżnia golf od innych dyscyplin sportu jest etykieta – swoisty savoir-vivre golfistów. To ona była podstawą do opracowania reguł gry. Jednym z najważniejszych założeń etykiety jest kultura na polu golfowym.

W praktyce oznacza to, że należy mieć oczy i uszy otwarte na wszystko, co dzieje się wokół nas, aby nie narażać na niebezpieczeństwo innych osób. Kolejną zasadą jest punktualność. Gracz powinien o czasie stanąć na tee. Nawet 5-minutowe spóźnienie to punkty karne, a dłuższe jest równoznaczne z dyskwalifikacją zawodnika.

Tempo gry zapewnić ma pełne przygotowanie golfisty do uderzenia, tak aby zdążył on założyć rękawicę i wybrać kij. Obowiązuje zasada pierwszeństwa, według której zespoły mniejsze powinny grać przed większymi. Ważna jest również współpraca z innymi zawodnikami. Jeśli golfista zgubi piłkę, współgracze powinni pomóc mu w szukaniu, przestrzegając jednak przeznaczonego na ten cel 5-minutowego czasu.

Szacunek dla zawodników wyraża się także przez obserwowanie lotu piłki naszego przeciwnika. Powinniśmy przytrzymać chorągiewkę, jeśli zawodnik nas o to poprosi. Na każdym graczu spoczywa obowiązek dbania o pole golfowe i pozostawiania wszystkich miejsc w stanie, w jakim je zastał (np. należy poprawić zniszczoną darń trawy, zagrabić piasek w bunkrze).

To podstawowe zasady obowiązujące na polu golfowym. W rzeczywistości są one po prostu wyznacznikami kulturalnego zachowania.

Tagi: golf, styl, Sport i podróże, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz