Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
snowboard
08.02.2006 22:26

Kupujemy snowboard - poradnik praktyczny

Snowboard jest tyleż sportem, co stylem bycia. Każdy snowboardzista dba o to, by nie tylko jego styl jazdy był zauważalny, a każdy, komu zależy na wyjątkowym stylu - jeździ na desce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Snowboard jest tyleż sportem, co stylem bycia. Każdy snowboardzista dba o to, by nie tylko jego styl jazdy był zauważalny, a każdy, komu zależy na wyjątkowym stylu - jeździ na desce.

Dziś stylowym amatorom doradzamy, od czego zacząć, a profesjonalnym snowboardzistom - wskazujemy najnowsze trendy. Jazda!

Istnieją dwa style jazdy na desce: freestyle i free ride. Różni je oczywiście przede wszystkim sprzęt. Deski typu freestyle są bardziej elastyczne, przez co gwarantują bezpieczne i komfortowe skoki. Są krótsze, dzięki czemu pozwalają na większą swobodę podczas wykonywania obrotów. Ze zwględu na częste zmiany kierunku jazdy, mają również bardziej symteryczny kształt (tzw. twin tip).

Free-ridowcy jeżdżą na deskach dłuższych i bardziej uniwersalnych. Są one wykonane z twardszych materiałów, a wysoki stopień „sztywności" zapewnia bezpieczną jazdę nawet na wysokich obrotach.

*Jak kupować? *
Odpowiednią długość deski dobiera się według wzrostu jej użytkownika. Proporcja jest zachowana - jak twierdzą specjaliści - jeśli długość deski stanowi 7/8 wzrostu jej użytkownika. Dobieranie odpowiedniej szerokości sprzętu jest równie intuicyjne: należy stanąć na desce, ustawiając stopy prostopadle do jej linii. Wybór odpowiedniego stopnia sztywności deski zależy natomiast przede wszystkim od osobistych preferencji, a w następnej kolejności - od umiejętności. Na początek lepiej wybrać umiarkowanie elastyczny sprzęt.
Im dłuższa deska tym szybciej i bezpieczniej można na niej jeździć.
Wiedzą o tym zapewne wszyscy pasjonaci tego sportu, jaki ból sprawić mogą źle dopasowane lub zbyt miękkie buty. Podczas wyboru butów nie ma miejsca na finansowe kompromisy. Już w sklepie należy je mierzyć na specjalne skarpety i dokładnie wypróbować imitując „na sucho" ruchy snowboardzisty. Muszą być idealnie dobrane i odpowiednio sztywne, aby siła wprost z mięśni trafiała na deskę. Im lepsze, sztywniejsze buty - tym mniej energii zużywa się do manipulacji deską. W tej kwestii równie ważne są wiązania. To one transmitują energię, sprawiając, że możliwe jest skakanie z takim obciążeniem, obracanie się i szybkie hamowanie. Wiązania służą również temu, żeby oszczędzić energię oraz podnieść efektywność ruchów.

Nie jest istotne, żeby marka wiązań odpowiadała marce deski. Salomon, Flow, Ride, K2, Rossignol - wszystkie te firmy produkują własne wiązania i buty, ale idealnie dopasowany komplet nie musi pochodzić od jednego producenta. W tym zakresie pełna sowboda wyboru ma służyć wygodzie użytkownika. Ewentualny brak synchronizacji sprzętu różnych można uzupełnić specjalnymi wkładkami korygującymi.

*Co kupić? *
Już wiemy, jak kupić, by jazda na desce była łatwa i przyjemna. Teraz czas zastanowić się, co kupić, żeby być na czasie i wyróżnić się na stoku. W tym momencie warto kierować się nie tylko gustem, ale i najnowszymi trendami zimowej mody sportowej.

Jak sama nazwa wskazuje: to deska dla najlepszych. Sygnowana nazwiskiem jednego z najsłynniejszych free riderów - Jermego Jonesa, przeznaczona do wysokich prędkości i różnych - nawet trudnych - warunków. Do wyboru jest osiem długości i kilka różnych szerokości. Do tego proponujemy wiązania SPX 55 i sztywne buty. Nie pozostaje nic innego, jak mocno „depnąć na gaz".
Deska Rossignol Jeremy Jones - ok. 2500 złotych. Buty Salomon Malamute: ok.1500 złotych. Wiązania Salmono SPX 55: ok. 1500 złotych.

Malolo jest to deska o grubości nie przekraczającej 20 milimetrów, co wyklucza niekontrolowane skręty. Wiązania Cartel mają najszczuplejsze w swej klasie, co w połączeniu ze wspomnianą deską daje maksymalną kontrolę i szybkość podczas zmiany kierunku jazdy. Do tego dodać należy wodoodporne buty Ion i stok jest Wasz!
Deska Burton Malolo: ok. 2500 złotych. Buty Burton Ion: ok. 1600 złotych. Wiązania Cartel: ok. 800 złotych.

Dla wszystkich, którym zależy na elegancji również w tak ekstremalnych warunkach - polecamy coś specjalnego. Kolekcja *T2 line *marki Nitro. Posiadanie takiego sprzętu sprawia, że każdy zjazd będzie show w najnowocześniejszym stylu. Buty wykonano ręcznie we Włoszech i odpowiednio dopasowano do całego kompletu.
Deska Nitro T2 Twin Black: ok. 2000 złotych. Buty Northwave Five: ok. 900 złotych.

Tagi: snowboard, narty, sport, poradnik, styl, Sport i podróże, lifestyle
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz