Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nurkowanie
08.02.2006 12:44

Lepsze od narkotyków i seksu - nurkowanie

Jeśli masz już dość jeżdżenia na nartach wodnych, skoków ze spadochronem, to znaczy, że nadszedł czas, by spojrzeć na otoczenie z nowej perspektywy. Spod wody.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeśli masz już dość jeżdżenia na nartach wodnych i skoków ze spadochronem, to znaczy, że nadszedł czas, by spojrzeć na otoczenie z nowej perspektywy. Spod wody.

Nurkowanie dla wielu ludzi jest po prostu sensem życia, a większość, która choć raz zanurzyła się w głębiny, z radością do tego powraca, ponieważ jest to zupełnie inne miejsce. Człowiek nagle czuje się, jakby przeniósł się na inną planetę. Odkrywa zupełnie nowe zwierzęta, inne rośliny, inne skały. Jeśli do tego doda się jeszcze nutkę ryzyka, jak towarzystwo dziwnych i niebezpiecznych stworzeń, ta mieszanka może pochłonąć każdego.

Prawie wszyscy, który odwiedzali Egipt, mieli okazję zanurzyć, choćby na chwilę głowę pod wodę, choćby przez chwilę spojrzeć na te cudne kolorowe rybki, na te dziwne roślinki. Najczęściej w zwykłej masce z rurką, to mimo wszystko zawsze pozostają po tych chwilach z głową pod wodą niezapomniane wrażenia. A tak naprawdę prawdziwa rafa i prawdziwe piękno zaczyna się na większych głebokościach.

Niewątpliwie, w Egipcie dobrze jest rozpocząć tą przygodę, nauczyć się nurkować, zrobić certyfikat. Działa tam kilka szkół nurkowania na światowym poziomie, a dodatkowo z polskimi instruktorami. Powiedzmy sobie szczerze, tak na prawdę prawdziwe nurkowanie zaczyna się kilka kroków dalej.

Oczywiście, najciekawszymi miejscami do nurkowania były są i miejmy nadzieje pozostaną rafy koralowe. W porównaniu z innymi rejonami mórz, jest tam wielokrotnie więcej ciekawych stworzeń, interesujących roślin, w zasadzie przy rafach gromadzi się większość życia w oceanach.

Koralowce, występujące na głębokości ok. 20 metrów nie blakną, ponieważ nie są dotknięte ocieplaniem się klimatu
Najpopularniejsze wśród Polaków są oczywiście rafy koralowe morza czerwonego w Egipcie. Są to wyjątkowe, bardzo rozbudowane ekosystemy, niestety bardzo eksploatowane przez turystykę nurkową, dlatego też w Egipcie tych tak na prawdę wyjątkowych miejsc nurkowych jest bardzo niewiele i tylko wyjątkowi szczęściarze mają możliwość, szansę i pozwolenie na dotarcie do tych najpiękniejszych zakątków Egiptu jak ściśle chroniony park narodowy rafy koralowej Ras Mohamed w pobliżu Sharm El Sheikh.

Na szczęście poza Egiptem, jest jeszcze kilka, o wiele bardziej pasjonujących miejsc do nurkowania, gdzie naprawdę warto wejść pod wodę, za każde pieniądze.

Najbardziej znaną rafą koralową jest wielka rafa barierowa u wybrzeży Australii. Tak naprawdę, wbrew nazwie, jest to ponad 3 tysiące raf i wysepek koralowych ciągnących się na długości ponad 2000 kilometrów, praktycznie wzdłuż całego wschodniego wybrzeża Australii. Jest to jedno z niewielu wyjątkowo pięknych i urozmaiconych miejsc do nurkowania. Najbardziej fascynujący jest fakt, że rafy są tam w różnym stadium rozwoju. Od bardzo, bardzo rozbudowanych aż po nowopowstające. Możliwość zaobserwowania zarówno samego rozwoju rafy, jak i największego ekosystemu, składającego się z największej ilości gatunków zgromadzonych na tak niewielkim obszarze, pozostawia na zawsze niezapomniane wrażenia. Najciekawszym sposobem poznania wielkiej rafy koralowej ( lub wielkiej rafy barierowej) jest wynajęcie na kilka tygodni wraz z przyjaciółmi jachtu umożliwiającego podróż wzdłuż brzegów Australii i kiedy tylko nadarzy się okazja i sposobność schodzenie pod wodę, a w chwilach pomiędzy nurkowaniami, czerpanie radości z
przebywania w prawdziwym raju.

Pięknym, malowniczym i naprawdę wartymi odwiedzenia są atole Malediwów. Jest to jeden z ostatnich rajów na ziemi i na szczęcie władze chcą zachować ten charakter wysp. Wyspy pozostają w dużej części nieskażone ręką ludzką, a jeśli już gdzieś są hotele, są one tak pięknie wkomponowane w otoczenie, że w żaden sposób nie razi to serca. Każda z wysepek jest praktycznie zbudowana z rafy. Każda z wysepek otoczona jest wspaniałą laguną wypełnioną niezliczoną ilością wspaniałych kolorowych rybek. Od strony morza natomiast można spotkać wszelkie, nawet najbardziej egzotyczne zwierzęta, a delfiny są bardzo częstym towarzystwem. Niezliczona ilość miejsc do nurkowania i fachowcy zajmujący się nurkami z godnym podziwu profesjonalizmem, niewątpliwie pomogą każdemu poznać najpiękniejsze miejsca atoli Malediwów. Najbardziej popularnymi miejscami do nurkowania są Nord Male, South Male Atoll oraz Ari Atoll.

Archipelag Filipiński to 7107 wysp gdzie sposobności i możliwości nurkowania są praktycznie nieograniczone.. Nigdzie na świecie nie znajdzie się tyle wspaniałych i różnorodnych miejsc nurkowych. Filipiny, to nie tylko rafy koralowe, to również niezliczone jaskinie, bogato porośnięte koralami strome skały oraz wiele innych ciekawych miejsc do nurkowania. Niewątpliwą dodatkową atrakcją może okazać się nurkowanie pomiędzy wyspami Bohol i Negros, którędy w maju i w czerwcu przebiega szlak wędrówek wielorybów. Najczęściej odwiedzanym miejscem na Filipinach jest wyspa Cebu, jednak najpiękniejszym, prawie nieskażonym, ale jednocześnie przeznaczonym tylko dla doświadczonych nurków jest wyspa Mindoro. Głównie z uwagi na silne prądy już na niewielkich głębokościach.

Na morzu karaibskim również można znaleźć wiele ciekawych miejsc do nurkowania. Jest to bardzo rozległy obszar obfitujący w bardzo wiele różnorodnych miejsc do nurkowania. Chyba najciekawszym rejonem nurkowym jest łańcuch wysp zwany Małymi Antylami. Na szczególną uwagę zasługuje tu wyspa Santa Lucia. U wybrzeży Małych Antyli nie są rzadkością spotkania z rekinami czy barakudami. Można również spotkać inne ciekawe zwierzęta, zaprzyjaźnić się z delfinami, podziwiać majestatyczne Manty, czy też raczej skupić się na urokach flory. Oczywiście, również wśród Wielkich Antyli są wspaniałe miejsca do nurkowania, jak na przykład okolice Kuby - a tu szczególnie polecana Isla de la Juventad. Również wspaniałe miejsca są na Kajmanach czy też na Dominikanie. Morze karaibskie to najbardziej urozmaicone rejony nurkowania. Znajdziemy tu zarówno przyjemne przybrzeżne miejsca nurkowe, ale też stromo opadające w dół do głębokości blisko 2 km rafy barierowe.

Zupełnie inną pasją nurków jest podziwianie i penetrowanie wraków, najwięcej taki okazji trafia się na Filipinach i w Egipcie, ale o tym może już innym razem ...

Aby zacząć przygodę z nurkowaniem, odwiedź: www.blizejslonca.pl

Tagi: nurkowanie, sport, egipt, Australia, malediwy, styl, Sport i podróże, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz