Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Najdłuższy most świata ma 36 km długości

Najdłuższy most świata ma 36 km długości

Chiny to kraj przedsięwzięć realizowanych z dużym rozmachem. To tam wybudowano Wielki Mur, a teraz ukończono realizację najdłuższego mostu morskiego. Przecinająca zatokę Hangzhou 36-kilometrowa budowla połączyła Szanghaj i przemysłowe miasto Ningbo.

Dzięki mostowi droga, którą trzeba przebyć, aby dostać się z jednej miejscowości do drugiej, skróci się z 400 do 80 km! Na uroczystej inauguracji (26 czerwca) wysocy rangą urzędnicy zespawali razem ostatni fragment konstrukcji. Budowa pochłonęła 11,8 mld juanów, czyli 770 mln funtów brytyjskich.

Dla ruchu kołowego most zostanie otwarty dopiero w przyszłym roku (Chińczycy mają nadzieję zdążyć przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie), po ukończeniu budowy 6-pasmowej drogi. Dozwolona prędkość będzie wynosić 100 km/h.

Most ma budowę mieszaną, przęsłowo-podwieszaną, aby pod spodem mogły swobodnie przepływać statki. Jego budowa rozpoczęła się w 2003 roku. Finansowano ją także ze źródeł prywatnych. Znajduje się on w pobliżu delty rzeki Jangcy, szybko rozwijającego się rejonu Państwa Środka.

Zanim powstał Hangzhou Bay Bridge, najdłuższym mostem morskim był Donghai Bridge, łączący Szanghaj z miastem portowym Yangshan.

Wygląd imponującej konstrukcji można podziwiać w Internecie.
chiny, budowle, rekordy, najdłuższy most świata, hangzhou
_Kopalnia Wiedzy
Czytaj także
Polecane galerie
2011-04-19 12:15
nie dałabym rady przejechać się takim mostem, poruszanie się samochodem nad wodą powoduje u mnie paraliż, taka fobia i już
2011-04-15 13:47
Jestem ciekaw ilu Chińczyków zginęło podczas budowy tego mostu...
hrtjhdfytjhkt
178.73.49.* 2011-04-13 15:06
Nie prawda, najdłuższy most świata to Qindao Haiwan Bridge. Ma ponad 42 km. dł !!!!!
Zobacz więcej komentarzy (12)