Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hotel
29.03.2007 07:41

W celi Konrada powstanie hotel

Cela w Wilnie - symbol polskiego romantyzmu, w której był więziony Adam Mickiewicz, już wkrótce zmieni się w hotel.

Podziel się
Dodaj komentarz

Cela w Wilnie - symbol polskiego romantyzmu, w której był więziony Adam Mickiewicz i gdzie toczy się akcja trzeciej części "Dziadów" - już niedługo może zostać zamieniona w hotelowy pokój.

Przebudowa pomieszczeń skrzydła, gdzie miała się znajdować cela, trwa w najlepsze. W samym centrum wileńskiej starówki bazylianie chcą urządzić nowoczesny Dom Pielgrzyma.

Miejsce uwięzienia Mickiewicza od jesieni 1823 roku do marca 1824 roku znajduje się nieopodal Ostrej Bramy. Cela Konrada mieściła się w trójkondygnacyjnym klasztorze, który w 1823 roku został przeobiony na więzienie. Cela w swoim pierwotnym stanie się nie zachowała. W 1867 roku przebudowano klasztor, usuwając ściany działowe cel i wyburzając częściowo sklepienia. W ten sposób powstały sale wykładowe.

Zakonnicy zapewniają, że nie chcą niszczyć tak ważnego dla polskiej kultury symbolu. Jak mówi "Gazecie Wyborczej" przełożony zakonu bazylianów na Litwie, ojciec Pawło Jachimec, według ustaleń zakonników cela, w której był więziony Adam Mickiewicz, w rzeczywistości znajdowała się w zburzonym przez Rosjan łączniku między klasztorem a kościołem Świętej Trójcy.
Bazylianie obiecują, że po odbudowie łącznika, jeśli tylko Polacy sobie tego zażyczą, zostanie odbudowana także cela.

Tagi: hotel, styl, Sport i podróże, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz