Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cygara
09.02.2006 15:18

O trudnej sztuce palenia cygar

Palenie cygar jest najstarszą formą palenia. Choćby ze względu na to warto poznać jego historię i nauczyć się właściwie postępować z luksusowym tytoniem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Palenie cygar jest najstarszą formą palenia. Choćby ze względu na to warto poznać jego historię i nauczyć się właściwie postępować z luksusowym tytoniem. *

Jeszcze zanim Kolumb odkrył cygaro dla Europejczyków, było ono cenione wśród Azteków i Majów. Właśnie od Majów pochodzi pojęcie Ciquar, co tłumaczy się jako coś palącego się, dobrze smakującego i przyjemnie pachnącego. Majowie palili cygara dla celów religijnych. Pierwsze liście tytoniowe, które dotarły do Europy w 1519 roku były długo wykorzystywane jedynie jako "czarodziejskie ziele lecznicze". Triumfalny marsz tytoniu jako używki rozpoczął się dopiero w XVII wieku. Od czasu, gdy członek załogi wyprawy Kolumba do Nowego Świata natknął się na tubylca palącego tytoń, mężczyźni ze wszystkich grup społecznych zakochali się w cygarach - a obecnie dołączyły do nich również kobiety.

Odcienie smakowe cygar są nieskończone, towarzyszące im wrażenia zmysłowe nieograniczone, a palenie cygar stało się rytuałem utożsamianym z wyrafinowaniem właściwym wyższym sferom, z luksusem, z bogactwem. Podczas palenia narząd smaku i węchu powinien być w jak najlepszym stanie. Ciężkie i mocne cygara zapalamy po obfitym i tłustym posiłku. Analogicznie, lekkie cygara są najlepszym dopełnieniem posiłku złożonego z dań lekkich. Jeśli palimy kilka cygar dziennie, zawsze wypalamy je w porządku: od najsłabszego do najmocniejszego.

|

| Cygaro składa się z następujących elementów: WKŁADKA (filler) - wypełnienie cygara, na które składają się różne liście tytoniu. Są one dobierane pod względem właściwości aromatyczno-smakowych i zdolności żarzenia, następnie mieszane w proporcjach odpowiednich dla danego typu cygara; ZAWIJACZ (binder) - opasuje i wzmacnia wkładkę. Zawijacze pochodzą z tych samych roślin, co liście na wkładkę. POKRYWA (wrapper) - podtrzymuję konstrukcję cygara, nadając mu charakterystyczny wygląd. Musi być wystarczająco duża, jedwabista, elastyczna i bez najmniejszych uszkodzeń. Jest najbardziej spektakularną i najdroższą częścią całego cygara. | |
| --- | --- | --- |

Celebracja palenia
Kapturek pieczętujący cygaro zabezpiecza jednocześnie pokrywę przed rozwinięciem, ważne jest więc by pozostawić część kapturka, co temu zapobiegnie. Równocześnie jednak cygaro powinno zostać całkowicie otwarte, by umożliwiało swobodne zaciąganie się. Najlepsze miejsce do odcięcia kapturka znajduje się tuż za jego zwinięciem na ściankę cygara - wówczas zdejmujemy jego czubek niczym cienką skórkę. Zdejmowanie banderoli wiąże się z ryzykiem uszkodzenia pokrywy, zdarza się bowiem, że jest ona do niej przyklejona. Usunięcia naklejki można bez szkody dokonać po wypaleniu 1/3 cygara - wówczas pokrywa jest już rozgrzana i bardziej elastyczna. Jednakże nawet wtedy nie należy po prostu ściągnąć banderoli niczym pierścionka z palca; trzeba ją raczej delikatnie "obrać".

Przypalanie
Najlepiej jest przypalić cygaro, trzymając je pod kątem 45 stopni do płomienia. Następnie trzymane w ustach cygaro należy obracać nad płomieniem i lekko zaciągać się, tak by płomień "przeskoczył" na czubek cygara. Operację należy kontynuować do momentu, gdy cały czubek chwyci ogień. Do przypalania używać bezzapachowego źródła ognia: drewnianych zapałek, ewentualnie gazowej zapalniczki. Nigdy do tego celu nie należy używać zapalniczki benzynowej ani płomienia świeczki.

Palenie
Cygarem nie zaciągamy się. Prawdziwą przyjemność daje smakowanie aromatycznej tytoniowej kompozycji na podniebieniu.

*Co robić z popiołem z cygara? *
Otóż nie strząsa się go cały czas z przypalonego wierzchołka, jak to jest w przypadku papierosów. Popiół z cygara musi mieć szansę nadbudować się bez przeszkód, aż do momentu, gdy sam spadnie. Jego długość jest świadectwem doskonałości cygara.

Ponowne przypalanie
Cygara często gasną podczas palenia, zwłaszcza w ostatniej, trzeciej części długości. Nie oznacza to, że palenie należy uznać za zakończone. Cygaro można ponownie podpalić, bez utraty jego walorów smakowych, w ciągu godziny od zgaśnięcia. Nie powinno się zostawiać na wpół wypalonego cygara na następny dzień - przez ten czas zrobi się stęchłe i będzie miało przykry smak.

Gaszenie
Większość doświadczonych palaczy uważa, że rozstanie z cygarem powinno nastąpić po wypaleniu 2/3, kiedy wydobyliśmy z niego to, co najlepsze - im dłużej bowiem pali się cygaro, tym staje się ono bogatsze smakowo oraz w jakiś sposób mocniejsze. Istnieje jednak spora grupa palaczy, którzy uważają, że moment odłożenia cygara to sprawa indywidualna. Nigdy nie gasimy cygara jak papierosa. Wystarczy zostawić je w popielniczce, a wkrótce zgaśnie samo.

Przechowywanie cygar
Cygara ręcznie robione przechowujemy w humidorze - skrzynce wykonanej z drzewa cedrowego, zapewniającej cygarom prawidłową wilgotność. Humidor zaopatrzony jest w nawilżacz oraz higrometr, czyli wskaźnik wilgotności. Cygarom sprzyja poziom wilgotności względnej (RH - Relative Humidity) rzędu 65 - 75%.
Prawidłowa temperatura wynosi 15,5 - 19 stopni Celsjusza.
Nigdy nie przechowujemy cygar w lodówce!

Tagi: cygara, tytoń, styl, Dobre trunki, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz