Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Święto francuskiego wina - beaujolais nouveau

0
Podziel się:

Jak co roku w trzeci czwartek listopada Francja, a z nią cały świat, próbować będą od północy młodego wina - beaujolais nouveau.

Święto francuskiego wina - beaujolais nouveau

Jak co roku w trzeci czwartek listopada Francja, a z nią cały świat, próbować będą od północy młodego wina - beaujolais nouveau z niewielkiego rejonu na północ od Lyonu w południowo-wschodniej części Francji.

Tradycja zapoczątkowana w roku 1951 zarządzeniem francuskiego urzędu podatkowego, zezwalającego na sprzedaż młodego wina, utrzymuje się mimo narzekań na jakość trunku, na szkody ekologiczne wyrządzane intensywną, napędzaną tonami chemikaliów uprawą winorośli na niewielkim terytorium oraz na sztuczność i nadmierne skomercjalizowanie święta.

Beaujolais powstaje w wyniku przyspieszonego procesu winifikacji. Sprawia to, że wino zawiera niewiele tanin i w jego smaku dominują nuty owocowe. Podkreśla się je podawaniem wina lekko schłodzonego (ok. 13 stopni Celsjusza). Jest przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji i generalnie nie powinno być dłużej przechowywane.

W tym roku, mimo wyjątkowo gorącego kwietnia i deszczowego lata, gorący sierpień wzbogacił winogrona w cukier i mamy rocznik, który charakteryzuje się słodyczą, elegancją i bogatym smakiem owocowym - powiedział producent beaujolais z VilliÚ-Morgon, Dominique Piron.

W owocowym smaku tegorocznego wina wyraźnie wyczuwa się maliny - twierdzą enolodzy.

Prawie połowa beaujolais nouveau idzie na eksport. Pierwszym importerem jest Japonia - 11 milionów butelek w roku 2006, drugim - Niemcy (3,2 mln), trzecim - USA (2,8 mln). Wysoki kurs euro i podwyżka cen ropy powodują, że w Nowym Jorku cena jednej butelki podskoczy o 25 procent i wahać się będzie między 10 a 12 dolarami. W Tokio przekroczy 15 euro.

We Francji beaujolais nouveau dostać można już za niecałe 3 euro, a najdroższe butelki sprzedawane są poniżej 6 euro.

Polacy wypili w zeszłym roku 232 tys. butelek beaujolais nouveau, o wiele więcej niż Rosjanie (182 tys.).

Wielką nowością, przede wszystkim marketingową, jest pojawienie się w tym roku beaujolais nouveau rose (różowego). To jednak tylko kropla (400 tys. butelek) w morzu pięćdziesięciu milionów butelek czerwonego.

wiadomości
styl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)