Notowania

6,4 mln zł kary KNF dla Raiffeisen Bank Polska. Naruszenia ustawy o funduszach inwestycyjnych

Kary na łączną sumę 6,4 mln zł na Raiffeisen Bank Polska w piątek jednogłośnie nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego za szereg naruszeń przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Raiffeisen Polbank, mat. prasowe)
Wedłig KNF Raiffeisen nie działał niezależnie i w interesie uczestników funduszy.

Z komunikatu Komisji wynika, że w związku z wykonywaniem przez bank funkcji depozytariusza funduszy inwestycyjnych doszło do szeregu nieprawidłowości. KNF wskazuje, że Raiffeisen nie działał niezależnie i w interesie uczestników funduszy, do czego zobligowany był ustawą o funduszach inwestycyjnych.

Główna kara 5 mln zł została nałożona na bank w związku ze złamaniem zapisów ustawy o funduszach inwestycyjnych. Dodatkowo na bank zostały nałożone dwie kary po 500 tys. zł i jedna w wysokości 400 tys. zł za inne nieprawidłowości.

Wideo: Czeka nas rewolucja finansowa w Unii Europejskiej

"Przyjmując rolę depozytariusza, bank jako podmiot profesjonalny ma obowiązek wykonywania tej funkcji z uwzględnieniem konieczności podejmowania aktywnych działań związanych z obowiązkami nałożonymi na niego ustawą oraz umową" - wyjaśnia KNF.

Komisja wykazała również, że bank jako depozytariusz nie dokonał weryfikacji zgodności działania funduszu Inwestycje Selektywne FIZAN z przepisami prawa regulującymi działalność funduszy inwestycyjnych, ze statutem funduszu Inwestycje Selektywne FIZAN, Inwestycje Rolne FIZAN, Lasy Polskie FIZAN i Vivante FIZAN.

Wśród innych wymienionych przez KNF nieprawidłowości można wymienić brak wiedzy na temat stanu wszystkich aktywów bazowych funduszu inwestycyjnego, prowadzenie niekompletnego rejestru aktywów czy niepodejmowanie żadnych czynności "w ramach zapewnienia, aby rozliczenie umowy dotyczącej zbycia przez Inwestycje Selektywne FIZAN akcji spółki akcyjnej nastąpiło bez nieuzasadnionego opóźnienia".

KNF zarzucił bankowi także to, że "tolerował fakt niezłożenia przez Towarzystwo u Depozytariusza aktywów bazowych Funduszu zaklasyfikowanych do kategorii aktywów utrzymywanych". "Depozytariusz musi podejmować aktywne działania mające na celu doprowadzenie do przechowywania wszystkich aktywów funduszy inwestycyjnych wobec których pełni funkcję Depozytariusza" - wyjaśniła Komisja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, wiadomości managera, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2018

banksterdlaczego tak malo.

14-09-2018

Krystyna[QUOTE] 6,4 mln zł kary KNF dla Raiffeisen Bank Polska. [/QUOTE] Cieszy mnie wszystko co dotyka tę przeklętą firmę.

15-09-2018

sklaveTo nie bank został ukarany tylko jego klienci? A na tym wszystkim zarobił Morawiecki. Teraz takie komunikaty będą chlebem powszednim, bo kasa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)