Notowania

Apple unikał opodatkowania. Odda 38 mld dol.

Gigant, któremu dziennikarze udowodnili ukrycie ponad 250 mld dol. w raju podatkowym, obiecał zapłacić fiskusowi 38 bln dol. Zapowiada też gigantyczne inwestycje, dzięki którym pracę w Stanach ma znaleźć 20 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0))
Gigant trzymał na będącej rajem podatkowym wyspie Jersey 252,3 mld dol.

O tym, że Apple ukrywa dochody w raju podatkowym, wyszło na jaw w listopadzie ubiegłego roku przy okazji tak zwanych "Paradise papers". Śledztwo dziennikarskie wykazało, że na położonej między Wielką Brytanią a Francją wyspie Jersey gigant ukrył 252,3 bln dol. Zgodnie z prawem tego terytorium zależnego, spółka nie musiała płacić od tych pieniędzy żadnego podatku.

Zobacz też: Paradise papers - podatkowy raj

Na firmę spadła fala krytyki, list do prezesa Tima Cooka napisał między innymi naczelny "Sueddeutsche Zeitung", której dziennikarze brali udział w śledztwie. Wytykał on Cookowi hipokryzję, ponieważ szef Apple'a lubił podkreślać, że czuje się odpowiedzialny za ekonomię krajów, w których jego firma ma oddziały i fabryki.

Ostatecznie jednak spółka posypuje głowę popiołem. Apple zobowiązał się bowiem -jak podaje między innymi Reuters- do wpłaty 38 bln dol. na konto fiskusa.

Dodatkowo gigant ogłosił wielki plan inwestycyjny. W ciągu najbliższych pięciu lat ma zamiar wydać w USA 350 bln dol. i stworzyć swoją drugą siedzibę. Dzięki inwestycjom firmy pracę w Stanach ma znaleźć 20 tys. osób.

Tagi: apple, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, wiadomości managera, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2018

AndyAutor mógłby się zdecydować czy uźywa polskich mld czy angielskich bln a nie mieszać oba pojęcia w jednym artykule.

19-01-2018

MaxNIE 38 BILIONÓW, TYLKO 38 MILIARDÓW - BO BILION PO ANGIELSKU, TO MILIARD!!! Uczyć się trzeba, a nie pisać głupoty ;-)

18-01-2018

przechodzienApple to margines sprawy.Sednem jest hipokryzja przywodcow panstw europejskich w tym rowniez ,a mooze przede wszystkim samej Unii Europejskiej.Co oni … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)