Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Apple unikał opodatkowania. Odda 38 mld dol.

Apple unikał opodatkowania. Odda 38 mld dol.

Gigant trzymał na będącej rajem podatkowym wyspie Jersey 252,3 mld dol.  Fot. Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0)
Gigant trzymał na będącej rajem podatkowym wyspie Jersey 252,3 mld dol.

Gigant, któremu dziennikarze udowodnili ukrycie ponad 250 mld dol. w raju podatkowym, obiecał zapłacić fiskusowi 38 bln dol. Zapowiada też gigantyczne inwestycje, dzięki którym pracę w Stanach ma znaleźć 20 tys. osób.

O tym, że Apple ukrywa dochody w raju podatkowym, wyszło na jaw w listopadzie ubiegłego roku przy okazji tak zwanych "Paradise papers". Śledztwo dziennikarskie wykazało, że na położonej między Wielką Brytanią a Francją wyspie Jersey gigant ukrył 252,3 bln dol. Zgodnie z prawem tego terytorium zależnego, spółka nie musiała płacić od tych pieniędzy żadnego podatku.

Zobacz też: Paradise papers - podatkowy raj

 

 

Na firmę spadła fala krytyki, list do prezesa Tima Cooka napisał między innymi naczelny "Sueddeutsche Zeitung", której dziennikarze brali udział w śledztwie. Wytykał on Cookowi hipokryzję, ponieważ szef Apple'a lubił podkreślać, że czuje się odpowiedzialny za ekonomię krajów, w których jego firma ma oddziały i fabryki.

Ostatecznie jednak spółka posypuje głowę popiołem. Apple zobowiązał się bowiem - jak podaje między innymi Reuters - do wpłaty 38 bln dol. na konto fiskusa.

Dodatkowo gigant ogłosił wielki plan inwestycyjny. W ciągu najbliższych pięciu lat ma zamiar wydać w USA 350 bln dol. i stworzyć swoją drugą siedzibę. Dzięki inwestycjom firmy pracę w Stanach ma znaleźć 20 tys. osób.

Czytaj także
Polecane galerie
Trylion
2018-01-22 06:32
Był kiedyś taki teleturniej ,,skojarzenia": miliard,bilion,Polska,USA-skojarz autorze o co chodzi.A jak nie dasz rady to zapytaj taty i wtedy zabierz się dopiero za pisanie następnego czegoś,bo artykułem tego nazwać nie można
jaja
2018-01-21 20:35
dno, dno, dno... autora
yard
2018-01-20 18:26
Szanowni redaktorzy. Przybliżę wam to najprościej, jak się da. W Polsce milion (1.000.000) to w Ameryce też milion (1,000,000). W Polsce miliard (1.000.000.0000) to w Ameryce bilion (1,000,000,000). Nie musicie od razu się obrażać. Traktujcie to jak lekcje poglądową. Widać po wpisach, że nie tylko wy macie z tym kłopoty. Swoją drogą wasz dział, jakoby zajmujący się szeroko pojętą ekonomią niczym nie wyróżnia się na tle innych działów (Pudelek, m jak miłość, z ostatniej chwili). Macie elementarne problemy ze składnią języka polskiego. Spoko, nie jest to specjalnie dziwne w dzisiejszych czasach. Po prostu zdawaliście maturę w ostatnim czasie poprzez system testów. Jak to mawiał Morfeusz: ta wiadomość jest tylko dla was.
Pokaż wszystkie komentarze (17)