Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Apple unikał opodatkowania. Odda 38 mld dol.

17
Podziel się:

Gigant, któremu dziennikarze udowodnili ukrycie ponad 250 mld dol. w raju podatkowym, obiecał zapłacić fiskusowi 38 bln dol. Zapowiada też gigantyczne inwestycje, dzięki którym pracę w Stanach ma znaleźć 20 tys. osób.

Gigant trzymał na będącej rajem podatkowym wyspie Jersey 252,3 mld dol.
Gigant trzymał na będącej rajem podatkowym wyspie Jersey 252,3 mld dol. (Jack Amick/Flickr (CC BY-NC 2.0))

O tym, że Apple ukrywa dochody w raju podatkowym, wyszło na jaw w listopadzie ubiegłego roku przy okazji tak zwanych "Paradise papers". Śledztwo dziennikarskie wykazało, że na położonej między Wielką Brytanią a Francją wyspie Jersey gigant ukrył 252,3 bln dol. Zgodnie z prawem tego terytorium zależnego, spółka nie musiała płacić od tych pieniędzy żadnego podatku.

Zobacz także: Zobacz też: Paradise papers - podatkowy raj

Na firmę spadła fala krytyki, list do prezesa Tima Cooka napisał między innymi naczelny "Sueddeutsche Zeitung", której dziennikarze brali udział w śledztwie. Wytykał on Cookowi hipokryzję, ponieważ szef Apple'a lubił podkreślać, że czuje się odpowiedzialny za ekonomię krajów, w których jego firma ma oddziały i fabryki.

Ostatecznie jednak spółka posypuje głowę popiołem. Apple zobowiązał się bowiem -jak podaje między innymi Reuters- do wpłaty 38 bln dol. na konto fiskusa.

Dodatkowo gigant ogłosił wielki plan inwestycyjny. W ciągu najbliższych pięciu lat ma zamiar wydać w USA 350 bln dol. i stworzyć swoją drugą siedzibę. Dzięki inwestycjom firmy pracę w Stanach ma znaleźć 20 tys. osób.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Trylion
5 lata temu
Był kiedyś taki teleturniej „skojarzenia”: miliard,bilion,Polska,USA-skojarz autorze o co chodzi.A jak nie dasz rady to zapytaj taty i wtedy zabierz się dopiero za pisanie następnego czegoś,bo artykułem tego nazwać nie można
jaja
5 lata temu
dno, dno, dno... autora
yard
5 lata temu
Szanowni redaktorzy. Przybliżę wam to najprościej, jak się da. W Polsce milion (1.000.000) to w Ameryce też milion (1,000,000). W Polsce miliard (1.000.000.0000) to w Ameryce bilion (1,000,000,000). Nie musicie od razu się obrażać. Traktujcie to jak lekcje poglądową. Widać po wpisach, że nie tylko wy macie z tym kłopoty. Swoją drogą wasz dział, jakoby zajmujący się szeroko pojętą ekonomią niczym nie wyróżnia się na tle innych działów (Pudelek, m jak miłość, z ostatniej chwili). Macie elementarne problemy ze składnią języka polskiego. Spoko, nie jest to specjalnie dziwne w dzisiejszych czasach. Po prostu zdawaliście maturę w ostatnim czasie poprzez system testów. Jak to mawiał Morfeusz: ta wiadomość jest tylko dla was.
rrr
5 lata temu
"Gigant, któremu dziennikarze udowodnili ukrycie ponad 250 mld dol. w raju podatkowym, obiecał zapłacić fiskusowi 38 bln dol. " Ten artykuł to brednie. Apple miał te miliardy LEGALNIE na oficjalnych kontach na całym świecie i od lat negocjował ich przeniesienie do USA. Wymagano jednak 35% podatku, co było absurdem. Trump zgodził sie na obniżenie podatku do 15.5% i dlatego Apple przeleje kasę do USA i stworzy 20000 nowych miejsc pracy. Zgodnie z nowym prawem, nie będzie też musiało płacić takich podatków w przyszłości.
Pablo
5 lata temu
Mld ? Bld ? Mln ? Zdecydujecie sie bo różnica jest ogromna ...