Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Autosan i feralny przetarg dla wojska. Według prokuratury dyrektor nie współpracował z konkurencją

Prowadząca śledztwo prokurator wykluczyła hipotezę, że były dyrektor finansowy działał w zmowie z konkurencją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Zatwarnicki, Reporter)
Prokuratura sprawdza teraz, czy spółka wygrałby przetarg, gdyby jej oferta została złożona prawidłowo.

Spóźnione o 20 minut złożenie oferty Autosanu w głośnym przetargu dla wojska nie było sabotażem na zlecenie konkurencji, uznała prokuratura. Były dyrektor finansowy spółki jest jednak wciąż oskarżany o wyrządzenie spółce szkody znacznych rozmiarów.

W październiku zeszłego roku CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie jednego z byłych dyrektorów Autosanu, który miał złożyć ofertę w przetargu na autobusy dla wojska, ale spóźnił się o 20 minut. Według CBA spółka wygrałby przetarg, gdyby jej oferta została złożona prawidłowo.

Jak poinformował serwis rmf24.pl, prowadząca śledztwo prokurator wykluczyła hipotezę, że były dyrektor finansowy działał w zmowie z konkurencją. Jedynym rywalem Autosanu w tym postępowaniu przetargowym była spółka MAN.

Wideo: Polska Grupa Zbrojeniowa tłumaczy się z afery w Autosanie

Nie oznacza to, że na byłym dyrektorze nie ciążą poważne zarzuty. Prokuratura nadal oskarża go o wyrządzenie szkody znacznych rozmiarów, ale udowodnienie mu winy może okazać się bardzo trudne. Śledczy najpierw muszą wykazać, że Autosan wygrałby przetarg, a następnie wywiązał się z zobowiązania i zarobił na realizacji zamówienia.

To jeszcze nie koniec. Prokuratura musi oszacować zysk, jaki spółka miałaby osiągnąć, dostarczając autobusy dla wojska. W tej sytuacji śledztwo przedłużono o kolejne trzy miesiące.

Zaraz po ujawnieniu sprawy feralnego dla Autosanu przetargu media spekulowały, że firma zdawała sobie sprawę, że i tak nie ma szans na wygraną w przetargu i spóźniła się specjalnie. Sam Autosan najpierw przyznawał, że przetarg był na autobusy wysokopodłogowe, a on produkuje zupełnie inne, niskopodłogowe pojazdy do użytkowania w komunikacji miejskiej. Później stwierdził, że odpowiednie, wysokopodłogowe autobusy jednak mógłby wyprodukować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: przetargi, autosan, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, wiadomości managera
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2018

sarmataDo niedawna wymiar sprawiedliwości wsadzał za kraty tych co wygrywali przetarg dzięki ustawce. Po przejęciu resortu przez funkcjonariuszy PiS zamykani … Czytaj całość

10-09-2018

gonzoHehehe - to dobry temat na zapytanie prejudycjalne do TSUE: czy unikanie udziału w ustawce zorganizowanej przez rząd może być traktowane jako ustawka … Czytaj całość

10-09-2018

Hej1ligapilkanozna

Rozwiń komentarze (5)