Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Bloki z drewna w ramach programu Mieszkanie+. W życie wchodzi ustawa o budownictwie drewnianym

28
Podziel się:

Podstawowym rodzajem działalności spółki będzie energooszczędne budownictwo drewniane

Domy z drewna mają być energooszczędne i tanie.
Domy z drewna mają być energooszczędne i tanie.

Budową domów z drewna pod wynajem z rządowego programu Mieszkanie+ będzie zajmowała się państwowa spółka Polskie Domy Drewniane. Powołująca ją ustawa już dziś wchodzi w życie.

Znowelizowana ustawa o budownictwie drewnianym rozszerza finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej o wspomaganie energooszczędnego budownictwa drewnianego. Ustawa przewiduje też utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane S.A., która ma prowadzić działalność w celu zwiększenia dostępności mieszkań.

Podstawowym rodzajem działalności spółki będzie energooszczędne budownictwo drewniane obejmujące budowę budynków mieszkalnych, zarządzanie nimi oraz wynajmowanie budynków lub lokali mieszkalnych z możliwością ich sprzedaży.

Wideo: Pomysł na biznes: Budowa drewnianych łodzi

Polskie Domy Drewniane będą mogły nabywać grunty, przeprowadzać remonty i modernizację budynków mieszkalnych, nabywać i przetwarzać surowiec drzewny, a także nabywać i sprzedawać produkty drzewne oraz prowadzić inną działalność związaną z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą.

Założycielami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Ustawa zawiera regulacje zabezpieczające dominującą pozycję założycieli spółki. Ich łączny udział w kapitale zakładowym spółki oraz w sumie głosów przypadających na wszystkie akcje spółki wynosi powyżej 50 proc.

Ustawa wyłącza możliwość przekształcenia spółki oraz stanowi, że akcje imienne mogą być zbywane tylko na rzecz Skarbu Państwa.

Spółka będzie mogła emitować obligacje. Stosowne ograniczenia wprowadza się w przypadku obligacji zamiennych oraz obligacji z prawem pierwszeństwa emitowanych przez spółkę. Akcje spółki będą mogły być dopuszczone do obrotu. Spółka może zostać połączona z inną spółką lub ulec podziałowi wyłącznie za zgodą Rady Ministrów.

Ustawa określa maksymalny limit wydatków NFOŚiGW. Limit na rok 2018 wynosi 60 mln zł, na rok 2019 500 mln zł, na lata 2020 i 2021 po 400 mln zł, na kolejne dwa lata odpowiednio 300 mln zł i 100 mln zł. Ustawa zobowiązuje ministra środowiska do monitorowania wykorzystania limitu wydatków oraz wdrażania, w razie potrzeby, mechanizmu korygującego" - podsumowano w materiale.

Zamiast sprzedawać drewno za granicę, rząd chce budować z niego tanie domy dla Polaków - pisaliśmy w money.pl. W ciągu 6 lat ma powstać nawet 43,5 tysiąca takich mieszkań, a pierwsze domy mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Realizacja całorocznego i energooszczędnego budynku na własnej uzbrojonej działce, z gotowym fundamentem, będzie kosztować od 100 do 280 tys. zł (w zależności od standardu wykończenia) -informowała na początku maja Wirtualna Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Robomajster
4 lata temu
Dom to tulko miejsce na spanie I dluzsza przerwe w weekend na 40h a potem do pracy... dlatego taki domek na kurzej nozce to JEST TO!!!!
Robomajster
4 lata temu
Dom to tulko miejsce na spanie I dluzsza przerwe w weekend na 40h a potem do pracy... dlatego taki domek na kurzej nozce to JEST TO!!!!
tommmm
4 lata temu
Jarosław zastał Polskę murowaną , a zostawi drewnianą.......
Emigrant
4 lata temu
Hah polskie zwierzeta, nigdy nie dorownacie nord krajom, zbyt glupi jestescie.
fifka
4 lata temu
Tak, ale w Skandynawii jest inne drewno nadające się na budowę domów. Nasze drewno nie spełnia tych wymogów i domy nie będą tak trwałe jak tam. Czy dla nas nie będą to marnowane pieniądze?
...
Następna strona