Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa dróg z zadyszką. W wykonawców uderza wzrost cen, czasem zwycięzcy przetargów rezygnują

63
Podziel się:

Kolejny raz nie uda się wykonać planu budowy nowych odcinków autostrad i ekspresówek. Wzrost cen i niedobór pracowników uderza w wykonawców, którzy łapią duże opóźnienia. Niektóre firmy, które wygrały przetargi, zupełnie rezygnują z realizacji zleceń.

Opracowane przez GDDKiA kosztorysy inwestycji są coraz częściej przekraczane.
Opracowane przez GDDKiA kosztorysy inwestycji są coraz częściej przekraczane. (Jacek Bereźnicki)
bEKpdjMB

Jak pisze "Rzeczpospolita", mimo rządowych obietnic usprawnienia budowy dróg, nierealne jest oddanie do użytku do końca roku 440 km nowych odcinków szybkich dróg. Pewnych jest obecnie tylko 325 km nowych dróg. Planu nie udało się wypełnić także w zeszłym roku oraz rok wcześniej.

Głównym problemem jest lawinowy wzrost kosztów wykonawców oraz poważny niedobór wykwalifikowanych pracowników - eksperci ostrożnie szacują, że na polskim rynku budowlanym brakuje 100 tys. osób.

Wideo: * *Nowe drogi w Polsce. 397 km bez autostrad

bEKpdjMD

Często zdarza się, że kosztorys, z jakim dana firma startowała w przetargu, po jego rozstrzygnięciu jest już nieaktualny. Szybki wzrost cen materiałów budowlanych i usług podwykonawców powoduje, że realizacja kontraktów ślamazarzy się, firmy próbują renegocjować warunki, a niektóre rezygnują ze zdobytego zlecenia.

Do końca sierpnia do ruchu włączono tylko 68 km szybkich tras. Kolejne nowe odcinki mają zostać otwarte we wrześniu i październiku. Chodzi głównie o drogę ekspresową S3 - w tym miesiącu ukończony ma zostać 33-kilometrowy odcinek łączący Nową Sól i Legnicę, a w październiku ukończone mają zostać kolejne dwa fragmentów tej trasy od węzła Jawor.

bEKpdjMJ

W październiku gotowe mają być dwa odcinki ekspresówki S5 w okolicy Leszna, a jeszcze w tym roku ma być zapewniona przejezdność części innej drogi ekspresowej - S7 w okolicy Nowego Dworu Gdańskiego. Na przełomie października i listopada do ruchu ma zostać oddana obwodnica Radomia.

Na pewno w tym roku nie gotowe nie będą obwodnice Częstochowy, Bydgoszczy, Wałcza, Koszalina i Sianowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEKpdjMK

bEKpdjNe
inwestycje
wiadomości
KOMENTARZE
(63)
marek
3 lata temu
Wirtualna Parówa i jej dziecko money bredzą judzą kłamią
SlimShandy
3 lata temu
Pamiętam, jak w programie "Europa da się lubić" była pewna Ukrainka, która powiedziała: W Polsce są drogi, a na Ukrainie są kierunki. Niedługo dojdzie do tego, że kierunki będą i u nas.
ag
3 lata temu
Przepieprzyli pieniądze, wszystko drożeje i chcą żeby ktoś budował drogę z tektury?
bEKpdjNf
mag
3 lata temu
ale będzie jazda .Tylko po wertepach. Czemu mnie to nie dziwi.
krzys
3 lata temu
Niech Rzad zapewni ciaglosc dostaw materialow po cenie z dnia umowy i po problemie.Mysle,ze cwaniactwo podnosi ceny bo wiedza,ze musza kupic
...
Następna strona