Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Doradcy restrukturyzacyjni mają być nadzorowani przez ministra sprawiedliwości

0
Podziel się:

Chodzi o zwiększenie przejrzystości i przewidywalności systemu wyznaczania przez sądy doradców restrukturyzacyjnych do pełnienia funkcji w konkretnych postępowaniach

Ministerstwo Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Działalność doradców restrukturyzacyjnych ma być nadzorowana przez ministra sprawiedliwości - zakłada projekt noweli ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, którym w poniedziałek zajmie się rząd. Propozycja zakłada też m.in. nowe zasady wyznaczania funkcji doradcom w postępowaniu sądowym.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości określa wymogi stawiane doradcom. Jak poinformował resort, podstawowym celem projektowanych przepisów jest wzmocnienie nadzoru nad zawodem doradcy restrukturyzacyjnego w ramach toczących się postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Chodzi również o zwiększenie przejrzystości i przewidywalności systemu wyznaczania przez sądy doradców restrukturyzacyjnych do pełnienia funkcji w konkretnych postępowaniach, w tym zapewnienie, że w najbardziej skomplikowanych i istotnych z punktu widzenia gospodarki narodowej oraz rynku pracy sprawach, do pełnienia funkcji nadzorcy, zarządcy lub syndyka będą powoływane osoby o najwyższych kwalifikacjach i największym doświadczeniu.

Proponowane zmiany będą polegały na wprowadzeniu niezależnego od sądów zwierzchniego nadzoru ministra sprawiedliwości, określeniu kryteriów wyznaczania doradców restrukturyzacyjnych do pełnienia funkcji nadzorcy sądowego, zarządcy albo syndyka w konkretnych postępowaniach.

Propozycja zakłada też wprowadzenie tytułu kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego, wprowadzenie listy przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa lub obywateli, gospodarki narodowej oraz rynku pracy, w odniesieniu do których minister sprawiedliwości będzie posiadał uprawnienie do wskazywania kandydata do pełnienia funkcji nadzorcy, zarządcy lub syndyka.

Resort przypomina, że aktualny system licencjonowania pozwala przyjmować do zawodu doradcy restrukturyzacyjnego osoby dobrze znające obowiązujące uregulowania z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, ale nie daje gwarancji sprawnego przeprowadzenia postępowania dotyczącego dużego, złożonego biznesowo podmiotu, chociażby ze względu na brak wymogu wykazania ukierunkowanego doświadczenia przy uzyskiwaniu licencji.

Ponadto, obowiązujące rozwiązania nie zawierają kryteriów wyznaczania przez sądy doradców restrukturyzacyjnych, poza przypadkami, w których aktywność wykaże odpowiednia grupa wierzycieli, dysponująca co najmniej pakietem 30 proc. wierzytelności (postępowania restrukturyzacyjne) albo odpowiednią uchwałę podejmie rada wierzycieli.

Według wnioskodawcy może to mieć szczególnie negatywne skutki w przypadku ogłoszenia upadłości lub potrzeby restrukturyzacji przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa lub obywateli, gospodarki narodowej oraz rynku pracy.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)