Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Freshmarket zniknie z polskich ulic? Sieć stawia na Żabkę

Freshmarket zniknie z polskich ulic? Sieć stawia na Żabkę

Fot. Maciej Nowaczyk

- W atrakcyjnych miejscach będziemy zmieniać je na Żabkę, ale nie chcemy pozbywać się naszej sieci Freshmarket. Natomiast ze strategicznego punktu widzenia chcemy te sklepy łączyć, by zunifikowac naszą sieć - powiedział w czwartek prezes Żabki Tomasz Suchański. Sieć chce też przede wszystkim inwestować w markę i jakość.

- Obecnie zachodzą duże zmiany społeczne i duże formaty sklepów gorzej sobie radzą. Nie kupiliśmy Żabki, by dramatycznie przyspieszyć tempo ekspansji. Uważamy, że 4,6 tys. sklepów franczyzowych ma już olbrzymi potencjał i chcemy skupić się na tym, by zainwestować w markę, ofertę i by przedsiębiorcy trzymali wysoki standard - i to jest atrakcyjne z punktu widzenia rozwoju - powiedział Krzysztof Krawczyk, szef CVC w Polsce, podczas spotkania z dziennikarzami.

Jeśli chodzi o liczbę sklepów, spółka nie zakłada skokowego rozwoju w tym względzie. - Europa Zachodnia ma większą penetrację rynku sklepów formatu convienience niż Polska. Widzimy tutaj przestrzeń do rozwoju i nie celujemy w 4-krotne zwiększenie liczby sieci sklepów, zamierzamy skupić się na tym, co mamy - powiedział Krawczyk.

- W ciągu najbliższych lat będziemy otwierać coraz więcej sklepów, ale głównie pracujemy nad formatem sklepów i asortymentem. Franczyzobiorca jest najważniejszym elementem - powiedział prezes Żabki Tomasz Suchański. Podkreślił, że podstawowym elementem strategii Żabki jest franczyzobiorca, konsument, zespół sieci Żabka - czyli 1,5 tys. ludzi.

Blisko klienta w dużym mieście

W ramach nowej strategii Żabka zamierza być sklepem blisko klienta, ale również blisko jego potrzeb pod względem jakości obsługi i asortymentu.

Jeśli chodzi o ekspansję geograficzną, firma zakłada obecność w większych miastach. - Chcemy być widoczni w dużych miastach, by Żabka była sklepem sąsiedzkim - nad tym chcemy pracować. Strategia będzie się opierała bardziej na obecności w dużych miastach, ale nie zamykamy się na mniejsze miejscowości - powiedział prezes.

- W atrakcyjnych miejscach będziemy zmieniać sklepy sieci Freshmarket na Żabkę, ale nie chcemy pozbywać się naszej sieci Freshmarket, natomiast ze strategicznego punktu widzenia chcemy te sklepy łączyć, tj. Żabkę i Freshmarket, by zunifikowac naszą sieć - dodał Suchański.

Firma posiada 4 centra logistyczne w Polsce obecnie. - Mamy bardzo dobrze przygotowana logistykę, która pokrywa potrzeby, ale w w październiku 2017 r. otworzymy nowe centrum - powiedział Suchański.

Kiedy debiut na giełdzie?

Krawczyk podkreślił także, że perspektywie długoterminowej nie są wykluczone plany giełdowe dla Żabki. - Nie zamykamy z żadnej ścieżek, giełda wydaje się bardzo ciekawym pomysłem. Po 3 latach od wejścia w inwestycję możemy zastanowić się nad giełdą - powiedział szef CVC w Polsce.

Żabka nie wyklucza również możliwości akwizycji. - Zależy nam, by skupić się na 4,6 tys. sklepów obecnie nie wykluczamy też tego, by uczestniczyć w konsolidacji, będziemy selektywnie na to patrzeć - powiedział także Krawczyk.

CVC Capital Partners poinformowało 21 lutego, że poprzez swoje fundusze nabył spółkę Żabka Polska od Mid Europa Partners. Na początku marca Krawczyk zapowiadał, że CVC Capital Partners chce zainwestować kilkaset milionów złotych w rozwój spółki Żabka Polska.

Żabka Polska jest właścicielem sieci sklepów spożywczych segmentu "modern convenience" działających pod markami Żabka i Freshmarket. Ogólnopolska sieć obejmuje ok. 4,5 tys. sklepów franczyzowych prowadzonych przez ok. 3 tys. przedsiębiorców. Sieć generuje ponad 6,3 mld zł rocznych obrotów.

CVC Capital Partners jest jedną z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. CVC zarządza aktywami o wartości powyżej 50 mld USD. Fundusze zarządzane lub doradzane przez CVC zainwestowały w 52 firm na całym świecie o łącznych przychodach ponad 80 mld USD, zatrudniających około 250 000 osób.

żabka, handel, freshmarket, cvc
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
krystyna pawłowicz
2017-04-30 23:28
ostatnio weszłam i tak mi jakoś dziwnie zaleciało smrodkiem
BSE
2017-04-30 22:54
a wczoraj był artykuł że żabkę sprzedają niedługo zostaną tylko biedra i lidl mam takie wrażenie
M1012
2017-04-30 17:40
Freshmarket to mój ulubiony sklep, w którym zawsze kupuję świeżutkie warzywa i owoce - są bardzo dobrej jakości. W Żabkach okolicznych a jest ich 4 warzywa i owoce są byle jakie. Więc bardzo proszę mi nie likwidować mojego Freshmarketu.
Pokaż wszystkie komentarze (10)