Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Google nie zastrzeże wynalazku polskiego naukowca. Urząd patentowy w USA odrzucił wniosek spółki

19
Podziel się:

Polski naukowiec od 2014 r. pomagał Google w zastosowaniu metody ANS do kompresji wideo. Potem przypadkowo dowiedział się, że amerykański gigant postanowił ją opatentować w USA

Google deklarował, że chciałby, aby patent dostępny był na otwartych zasadach.
Google deklarował, że chciałby, aby patent dostępny był na otwartych zasadach. (brionv/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Amerykański urząd patentowy wstępnie odrzucił wniosek o zastrzeżenie rozwiązania, które opracował wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr Jarosław Duda i uczelnia domagali się wycofania wniosku.

Wykładowca Wydziału Matematyki i Informatyki UJ opracował metodę kodowania ANS w latach 2006-2013.Na bieżąco udostępniał ją w artykułach naukowych. Dr Duda wyjaśnił, że nie opatentował tej metody, bo uważał, że "takie podstawowe koncepcje powinny być darmowe i dostępne dla wszystkich".

- Zapoznajemy się z tą decyzją - powiedział PAP rzecznik prasowy polskiego Google, Adam Malczak.

Jak podkreśla naukowiec, obecnie opracowana przez niego metoda kompresji danych w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych jest stosowana "przez wszystkich". Korzystają z niej tacy giganci jak Apple i Facebook, a także Google.

Co ciekawe, dr Duda od 2014 r. pomagał Google w zastosowaniu metody ANS do kompresji wideo. Potem przypadkowo dowiedział się, że amerykański gigant postanowił ją opatentować w USA. Częściowo metodę polskiego naukowca opatentowała w Wielkiej Brytanii inna firma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Arecki
4 lata temu
Perfidni są. Ciekawi mnie dlaczego ich Street view działa w Polsce na ponad 90% powierzchni, byle wieś jest skamerowana. A spróbujcie znaleźć jakieś państwo w Europie które będzie miało 50% miast, wsie w ogóle nie działają. Nie wiem czy Polacy którzy tam pracują są tacy głupi czy lubią włazić w tyłek amerykańcom...
Arecki
4 lata temu
Google to bogaty łupieżca
LZI
4 lata temu
Typowi złodzieje zasłaniający się za prawnikami.
tonite
4 lata temu
Taka to amerykańska tradycja już od Edisona - ukraść i opatentować.
dd
4 lata temu
Jak w takim świecie można twierdzić że PRAWO należy przestrzegać a SĄD ma znaczenie ? LIczy się kto ma większą broń i sprawniej zabija .. jak zawsze.