Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Haniebna" nierówność płac. Gdzie prezes, a gdzie pracownik?

0
Podziel się:

W 2015 r. przeciętne wynagrodzenie prezesa spółki z indeksu S&P 500 było 335 razy większe niż wynagrodzenie szeregowego pracownika - wynika z raportu przygotowanego przez AFL-CIO, największą centralę związkową w USA.

"Haniebna" nierówność płac. Gdzie prezes, a gdzie pracownik?
(Fotolia)

W 2015 r. przeciętne wynagrodzenie prezesa spółki z indeksu S&P 500 - skupiającego 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ - wyniosło 12,4 mln USD. Z kolei szeregowy pracownik takiej firmy zarobił w minionym roku 36,9 tys. USD - poinformowała AFL-CIO (Amerykańska Federacja Pracy-Kongres Przemysłowych Związków Zawodowych), powołując się na dane udostępnione jej przez Biuro Statystyki Pracy USA.

Rok wcześniej dysproporcje między zarobkami prezesów i szeregowych pracowników były jeszcze większe. W 2014 r. "statystyczny" prezes spółki z indeksu S&P 500 otrzymał wynagrodzenie w wysokości 13,5 mln USD, czyli 373 razy większe niż jego podwładny, niepełniący kierowniczej funkcji.

"Nierówność płac, z którą mamy do czynienia w tym kraju, jest czymś haniebnym" - tak w oficjalnym oświadczeniu skomentował treść raportu prezes AFL-CIO, Richard Trumka.

Eksperci zwracają uwagę, że wynagrodzenia prezesów spółek w USA - w dużej mierze oparte na opcjach na akcje - z roku na rok są coraz mocniej powiązane z kondycją giełdy. Jeszcze w 1980 r. kierujący największymi amerykańskimi firmami zarabiali średnio 42 razy tyle, co szeregowi pracownicy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)