Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak uchronić twoje dane przed kradzieżą, czyli o ochronie danych osobowych w sektorze finansów

0
Podziel się:

Wyobraź sobie, że dostajesz mail od pracownika twojego banku. W wiadomości znajduje się informacja, że twoje konto online zostało chwilowo zawieszone ze względów bezpieczeństwa. W mailu podany jest też link z prośbą o zalogowanie się na twoje konto. Klikasz w link i widzisz znany ci ekran logowania twojego banku. Wpisujesz login, hasło, a następnie jesteś proszony o podanie kilku informacji, takich jak nazwisko panieńskie matki, PESEL i adres. Podajesz je i... właśnie padasz ofiarą złodziei. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o tym, jakie mogą być konsekwencje kradzieży danych i jak można jej zapobiec.

Jak uchronić twoje dane przed kradzieżą, czyli o ochronie danych osobowych w sektorze finansów

Kradzież danych osobowych – przykład z życia wzięty

Czy opisana wyżej sytuacja wydaje ci się nierealna? Niestety, tego typu wyłudzenie miało miejsce w znanym banku. Złodzieje podszywali się pod pracowników banku i podając fałszywą stronę logowania, pozyskiwali dane osobowe klientów banku.

Co jest najbardziej zaskakujące? Do kradzieży wystarczyła zaledwie informacja, że dana osoba ma konto w określonym banku oraz jej adres mailowy. Tylko tyle musieli wiedzieć złodzieje, aby przeprowadzić proceder, pozwalający przejąć kontrolę nad kontami klientów banku.

Szerokim echem odbiła się informacja o hackerze, który wszedł w posiadanie danych osobowych klientów innego banku i wykorzystał je do szantażu. W konsekwencji doszło do ujawnienia danych. Bank ten dość długo nie informował swoich klientów o wycieku, co dodatkowo zaważyło na jego wizerunku.

Jak można ukraść dane osobowe?

Kradzież danych osobowych nierozerwalnie kojarzy nam się z Internetem i hakerami. Tymczasem przejęcie twoich danych może mieć miejsce niezależnie od tego, czy twój laptop jest podłączony do Internetu, czy nie. Jak to możliwe? Zanim odpowiemy na to pytanie, najpierw zastanów się, czy zdarzało ci się robić internetowy przelew lub wypełniać formularz pożyczkowy w kawiarni, restauracji albo nawet w pracy? A może załatwiając formalności bankowe logowałeś się na swoje konto czekając w kolejce w urzędzie lub banku? To właśnie w takich sytuacjach jesteś narażony na snooping, czyli wzrokową kradzież danych. Złodziej wyspecjalizowany w kradzieży wzrokowej jest w stanie podejrzeć, a nawet sfotografować dane, które masz na ekranie bez większego problemu. Być może wydaje ci się, że jesteś ostrożny i nie pozwalasz przypadkowym osobom podglądać ekranu twojego komputera. Niestety, musisz wiedzieć, że osoby zajmujące się kradzieżą wzrokową są często bardzo doświadczonymi przestępcami i wcale nie jest tak łatwo się przed nimi
uchronić.

Drogą snoopingu złodzieje mogą wejść w posiadanie wszelkich danych, jakich używasz do wykonywania operacji za pośrednictwem bankowości internetowej. Do ich rąk mogą dostać się na przykład twój PESEL, NIP, adres, login i hasło do banku, numer telefonu i email. Mając tego typu dane, przestępcy mogą zakładać na twoje nazwisko fałszywe konta, robić przelewy, brać kredyty lub dokonywać drogich zakupów. Szczególnie zagrożony jest tutaj sektor bankowości i finansów. Dane logowania do twojego konta online są dla osób trudniących się snoopingiem szczególnie cenną zdobyczą.

Proceder kradzieży danych jest uprawiany w Europie praktycznie każdego dnia. Prowadzi do ogromnych strat finansowych, zarówno po stronie klientów jak i przedsiębiorców, takich jak banki i inne instytucje finansowe. Badania 3M Poland wykazały, że średni koszt ponoszony przez organizacje w krajach Unii Europejskiej, w związku z naruszeniem bezpieczeństwa danych, wynosi aż 5,8 mln złotych.

Jak możesz chronić swoje dane?

O tym, jak istotna jest ochrona danych osobowych świadczy fakt, że tą kwestią zajmuje się Parlament Europejski. W tym roku przyjął on rozporządzenie UE w sprawie ochrony danych osobowych. W 2018 roku wprowadzone zostaną nowe zasady dotyczące wyrażania zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wielokrotnie dyskutowanego „prawa do bycia zapomnianym”, czyli do trwałego usunięcia określonych informacji. Rozporządzenie obejmuje też kwestię konieczności zgłaszania incydentów godzących w bezpieczeństwo danych osobowych. Nowe przepisy umożliwią także nałożenie mandatów na firmy, które nie przestrzegają aktualnych regulacji.

Reforma reguluje zatem kwestię kradzieży danych od strony prawnej. Jeśli jednak chodzi o ten aspekty kradzieży danych osobowych, jak kradzież wzrokowa, jedyną osobą, jaka może zadbać o twoje bezpieczeństwo jesteś ty sam. Jak możesz to zrobić?

Oczywiście, najprostsze rozwiązanie to unikanie wykonywania operacji bankowych online w miejscach publicznych, w pracy lub urzędach i instytucjach. Podobnie, chcąc ustrzec się przed kradzieżą należałoby całkowicie wyeliminować wysyłanie maili z twoimi danymi osobowymi w miejscach publicznych. Niestety, wszyscy wiemy, że to niemożliwe. Tempo życia jest obecnie bardzo duże i na pewno chcesz wykorzystać każdą wolną chwilę, aby załatwić niezbędne formalności bankowe lub inne.

Nowym i bardzo skutecznym rozwiązaniem są filtry prywatyzujące. Są to specjalne nakładki na ekran twojego laptopa, tabletu lub smartfonu. Taki filtr stanowi doskonałe zabezpieczenie przeciwko kradzieży wzrokowej. Jego konstrukcja sprawia, że zawartość ekranu widoczna jest tylko dla osoby siedzącej naprzeciw niego. Osoba stojąca obok widzi tylko czarny ekran. Tego typu filtry prywatyzujące są standardem w zachodnich firmach sektora bankowości i finansów. Dzięki nim, złodzieje specjalizujący się w kradzieży wzrokowej, nie są w stanie pozyskać danych podglądając ekrany laptopów klientów i pracowników banków. Filtry prywatyzujące mają szansę stać się obowiązującym standardem także w naszym kraju.

Z filtrem prywatyzującym na ekranie twojego laptopa możesz swobodniej pracować, robić przelewy i dokonywać wszelkich operacji nawet w miejscach publicznych. Dzięki temu unikniesz nie tylko wścibskich spojrzeń przypadkowych osób, lecz także zaplanowanej kradzieży wzrokowej twoich danych.

sponsorowane
wiadomości managera
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(0)