Gaz z węgla. JSW wraz z afrykańską spółką rozmawia o uruchomieniu produkcji w Polsce

Gaz z węgla. JSW wraz z afrykańską spółką rozmawia o uruchomieniu produkcji w Polsce

Fot. flickr/ CC0 Public Domain
Z węgla mogą powstawać paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy i chemikalia. O uruchomieniu w Polsce komercyjnej instalacji poważnie myśli Jastrzębska Spółka Węglowa.

Przedstawiciele JSW wrócili właśnie z Afryki Południowej. Tam przekonywali koncern Sasol, że nie ma lepszego miejsca w Europie jak Polska do zgazownia węgla – informuje "Rzeczpospolita". Wraz partnerem JSW będzie prowadziła ekspertyzy dotyczące opłacalności tej inwestycji.

Zobacz również: Ważą się losy prezesa JSW. Daniel Ozon może jednak pozostać na stanowisku

O pomyśle budowy komercyjnej instalacji mówi się w Polsce od lat. Grupa Azoty, Tauron czy Enea przymierzają się do tego od dłuższego czasu. Na razie bez powodzenia – podaje ”Rz”.

Rząd miesza w spółkach skarbu państwa. "Dzisiaj mamy patologie":

 

 

Zakład przetwarzający węgiel na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy czy chemikalia mógłby powstać na Śląsku. Jak zaznacza Daniel Ozon, prezes JSW, mamy złoża węgla, politykę klimatyczną, przez którą jest on wypierany z energetyki, a zużywane prze polskich kierowców paliwa wytwarzane są głównie z ropy rosyjskiej.

Czytaj również: Akcje JSW poleciały w dół. Możliwa dymisja prezesa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy. Książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarniach internetowych

gaz, węgiel, jsw, zgazowanie węgla
Czytaj także
Polecane galerie
technik gornik
2018-09-19 23:02
robic to natychmias dyr . krzysiu tytko I jego grupa o tym mowi od lat a gawwiedz mowi zlikwidowac kopalnie taka swiadomosc ludzi
Gość
2018-09-19 22:17
Pamiętam czasy gdy z węgla robiono gaz i był wysoko kaloryczny oczywiście zabroniono i w zamian dano nam gaz ziemny naturalnie z kalorycznością dużo niższą, czyżby prawnicy się obudzili?
tom tom
2018-09-19 22:00
Polscy socjaliści wymyślili to dopiero teraz a niemieccy już 80 lat temu.
Pokaż wszystkie komentarze (6)