Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Praca kobiet. Nie tylko zarabiają mniej, także nie rządzą firmami

0
Podziel się:

Kobiety nie tylko zarabiają statystycznie mniej od mężczyzn, ale mają także gorsze perspektywy zawodowe. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą PwC, mniej niż 3 proc. wśród prezesów zatrudnionych w zeszłym roku to kobiety.

Praca kobiet. Nie tylko zarabiają mniej, także nie rządzą firmami
(fotolia.com)

Z analizy PwC przeprowadzonej w 2,5 tysiąca firm wynika, że tylko 3 proc. ze stanowisk prezesów przypadło w zeszłym roku kobietom. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie było jeszcze gorzej – tam wskaźnik ten wyniósł niecały 1 proc. To najgorszy wynik od 16 lat. Jak wskazują media za oceanem, ten niecały 1 proc. ma nawet imię i nazwisko, bo w największych firmach w całych Stanach i Kanadzie nowa prezes jest jedna – to szefowa MSG Networks Andrea Greenberg. Łącznie na 359 nowych prezesów tylko 10 jest kobietami.

Problem dotyczy nie tylko kierowania korporacjami. Również na nieco niższym szczeblu - w zarządach firm - kobiet jest na jak na lekarstwo –zajmują tylko jedną piąta takich stanowisk.

A jak to wygląda w Polsce? Bardzo podobnie. Jak wynika z publikowanego w zeszłym roku raportu Fundacji Liderek Biznesu, w zarządach i radach nadzorczych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie niecałe 15 proc. stanowisk jest obsadzonych przez panie. Średnia europejska nieco przekracza 20 proc. We władzach co trzeciej spółki giełdowej nie ma żadnej kobiety. Kobiet prezesów jest tylko 7 procent.

Zobacz także: * *Są bardziej wykształcone, ale zarabiają mniej. Co wiemy o kobietach?

najważniejsze
wiadomości managera
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)