Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Spór o prawa do Krecika. Córka twórcy słynnej postaci z bajek musi wycofać książkę z rynku

6
Podziel się:

Córka twórcy Krecika z popularnych czechosłowackich bajek przegrała w apelacji spór sądowy o prawa do tej postaci. Kobieta musi teraz wycofać z rynku istniejące egzemplarze wydanej przez siebie książki o nowych przygodach Krecika.

Spór o prawa do postaci Krecika jest skomplikowany.
Spór o prawa do postaci Krecika jest skomplikowany. (Flickr/yoppy (CC BY 2.0))

Choć zmarły w 2011 roku Zdenek Miler pod koniec życia zawarł ze swoją córką Katerziną Milerovą umowę licencyjną dotyczącą wykorzystywania postaci Krecika, sąd uznał, że jest ona nieważna.

Jak czytamy w TVN24BiS, Milenie Fischerovej, która zarządza częścią spraw finansowych zmarłego rysownika, udało się przekonać sąd, że w umowie nie zapisano wynagrodzenia, co czyni ją nieważną. Taki wyrok wydał sąd pierwszej instancji i właśnie został on podtrzymany w apelacji.

Zobacz także: Zobacz też: Czeski e-biznes rozkręca się w Polsce

Wyrok oznacza, że Fischerova nie będzie mogła sprzedawać książek z Krecikiem i będzie musiała wycofać z rynku dostępne egzemplarze wydanej w 2015 r. książki "Krecik z wizytą", w której pojawiła się nowa postać - pani Krecik.

Spór jest bardziej skomplikowany, bo przeciwna wykorzystywaniu przez Katerzinę Milerovą postaci Krecika jest także druga córka Milera - Barbora Milerova. Mało tego, roszczenia do spadku po Milerze i do postaci Krecika zgłasza także jego wnuczka Karolina. Wszystko przez to, że rysownik pozostawił po sobie kilka testamentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Piotr
4 lata temu
Robinsona Cruzoe w Polsce też powinni wycofać .
uj
4 lata temu
Krecik zdzielił szpadelkiem Reksia ten ugryzł go w nogę ale niestety Krecik wygral 1:0 w Warszawie - słabe to było
krtek
4 lata temu
ach jo...
rtgt
4 lata temu
Jutro wycofają KRECIKA do udrożnianiania RUR.
ja
4 lata temu
"ze popularnych Czechosłowackich bajek " "Wyrok oznacza, że Fischerowa nie będzie mogła książek z Krecikiem i będzie musiała wycofać z rynku dostępne egzemplarze..." nie będzie mogła książek z Krecikiem - co? Czy ktoś w ogóle czyta te artykuły przed dodaniem?