Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kurski i Stanecki bez etatu w TVP. Przeszli na kontrakty menadżerskie i dostali podwyżkę

489
Podziel się:

Szef TVP Jacek Kurski oraz jego zastępca Maciej Stanecki nie są już pracownikami publicznego nadawcy. Nadal jednak pełnią swoje funkcje, tylko już jako menadżerowie na kontraktach. O sprawie informuje serwis Wirtualne Media.

Kurski i Stanecki bez etatu w TVP. Przeszli na kontrakty menadżerskie i dostali podwyżkę
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bEEDVqfF

Szef TVP Jacek Kurski oraz jego zastępca Maciej Stanecki nie są już pracownikami publicznego nadawcy. Nadal jednak pełnią swoje funkcje, tylko już jako menadżerowie na kontraktach. Z wyliczeń money.pl wynika, że pensja Kurskiego mogła wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych.
Informację podaje portal Wirtualne Media. Umowy z zarządem zostały rozwiązane 1 sierpnia za porozumieniem stron. Jak tłumaczy Jacek Kurski, jest to konsekwencja wejścia w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
- W rzeczy samej z wykonaniem tej ustawy z dniem 1 sierpnia przeszliśmy na kontrakty menadżerskie - potwierdza prezes Telewizji Polskiej.
Poza jednak formą zatrudnienia nic na Woronicza się nie zmienia. Kurski i Stanecki nadal pozostają na swoich funkcjach, choć już nie są pracownikami TVP. - Jest to dziwna sytuacja, ale z prawem się nie dyskutuje - dodaje Kurski.

Zobacz także: Ile dotąd zarabiał Kurski? Zobacz

Według informacji Wirtualnych Mediów kontrakt menadżerski szefa TVP daje mu wynagrodzenie w wysokości 7-krotności średniego wynagrodzenia. Kurski tłumaczy, że sam poprosił o taką pensję. Ma to być - według niego - minimalna stawka zgodna z przepisami. Jak dodaje, zrobił to, bo media publiczne nadal nie mają zapewnionego stabilnego finansowania z abonamentu.

bEEDVqfH

**Kurski dostał podwyżkę. I to sporą**

Nawet jednak siedmiokrotność przeciętnego wynagrodzenia oznaczać będzie niezłą pensję. Obecnie według GUS jest to 4 474 zł brutto, czyli w sumie 31 318 zł. Identyczne wynagrodzenie otrzymywać ma też wiceprezes Maciej Stanecki.
Ile dotąd zarabiał szef TVP? Z informacji money.plwynika, że było to 25 tys. 682 zł brutto miesięcznie.Za 2016 Kurski miał też nie otrzymać żadnej nagrody czy premii. Netto zarabiał więc 17,9 tys. zł. W 2017 nie otrzymał też podwyżki.
Wirtualne Media już o tym nie piszą, ale zmiana etatu na kontrakt oznacza dla ekspolityka PiS sporą podwyżkę. Zamiast niecałych 18 tys. zł może dostawać nawet kilka tysięcy złotych więcej. Według naszych szacunków może to być nawet 25 tys. zł do ręki miesięcznie.
A to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że praca na etacie w przypadku jej rozwiązania, wiąże się z obowiązkiem wypłacenia maksymalnie 3-miesięcznej odprawy. W przypadku kontraktu menadżerskiego okres ten może być znacznie wydłużony. Dodatkowo zapisać w nim można także okres zakazu konkurencji, który sprawi, że pensja może lądować na koncie menadżera nawet przez rok lub dwa.

Czym jest kontrakt menadżerski?

Kontrakt menedżerski niekiedy jest również nazywany umową o zarządzanie. Właściciel firmy podpisuje go z menadżerem, który w zamian za wynagrodzenie zobowiązuje się do kierowania i podejmowania najważniejszych decyzji w przedsiębiorstwie.

Co ciekawe, kontraktu menedżerskiego nie definiują tak naprawdę żadne przepisy. Strony mogą w nim zatem zapisać cokolwiek, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów zapisaną w Kodeksie cywilnym. Ważne tylko, żeby zapisy nie łamały prawa, ani "zasad współżycia społecznego".

bEEDVqfN

Najczęściej jednak w kontrakcie menedżerskim znajdują się te same informacje. Powinien on zawierać: obowiązki i uprawnienia menadżera, cel umowy i wynagrodzenie, zakres odpowiedzialności menadżera za podejmowane decyzje i działania, rodzaj świadczeń dodatkowych przysługujących menadżerowi, kryteria oceny efektywności zarządzania, sposoby rozwiązania kontraktu.

bEEDVqgi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(489)
Jolka
4 lata temu
W końcu Kurski powiedział" ciemny lud to kupi"
KACZUR
4 lata temu
CZYM WIEKSZY GŁĄB TYM WIEKSZA KASA CO ZA KRAJ ??
EMERYT NAUCZY...
4 lata temu
[cytat]WŁAŚNAIE DOSTAŁEM WEZWANIE DO ZAPŁATY PRZEZ POCZTE POLSKA I URZAD SKARBOWY ZA TELEWIZJE KTÓREJ NIE OGLAM OD 8 LAT MAM ZAWARTA UMOWE Z NC PLUS I PLACE 112 ZŁ Z POCZTA NIE ZAWARŁEM ŻADNEJ UMOWY NA ODBIÓR !!!!!!! TV I Z KURSKIM TEZ!!!!! ZAMIERZAM ODDAC SPRAWE DO SĄDU ZA OKRADANIE Z PIENIEDZY INARUSZENIE DOBREGO IMIENIA!!I NA KONIEC TACY NIEUACZNICY JAK KURSKI CZŁOWIEK O ZŁEJ REPUTACJI MIERNOTA EKONOMICZNA MOZE ZARZADZAĆ CO NAJWYZEJ TOALETA PANIE KURSKI CIEMNY LUD TO NIE KUPI?
bEEDVqgj
mgr inż.
4 lata temu
A kto bogatemu zabroni -stać Panów na dawanie kasy za przychylność TVPiS
dewa
4 lata temu
Bieńkowska ma 10 razy tyle ale euro! O tym napiszcie oraz ile Tusk otrzyma emerytury!
...
Następna strona