Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Biznes nie ma granic. Z salonu piękności wchodzą w produkcję gier

Biznes nie ma granic. Z salonu piękności wchodzą w produkcję gier

Fot. Laser Med

Jak daleka jest droga od chirurgii plastycznej do produkcji gier komputerowych? Okazuje się, że niewielka. Notowana na giełdzie New Connect bydgoska spółka Laser-Med po latach osiąganych strat postanowiła zmienić strategię. To już sygnał pękającej bańki?

Mała bydgoska firma Laser-Med, notowana na zapleczu warszawskiej giełdy (rynek New Connect) postanowiła zmienić kierunek działalności. I to znacząco. Ogłosiła w oficjalnym komunikacie, że zmienia się z salonu piękności w ogólnie rzecz ujmując wehikuł inwestycyjny skoncentrowany na produkcji gier komputerowych.

Dokument opisujący zmiany trafił do sieci i na twitterze można przeczytać już kilka prześmiewczych komentarzy ze strony obserwatorów rynku. Paweł Juszczak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych żartuje, że "Były zabiegi z odmładzania i chirurgia plastyczna, będzie produkcja gier komputerowych".

 

Oczywiście pracownicy Laser-Med z dnia na dzień nie zasiądą za ekranami monitorów komputerowych i nie zaczną programować. Zmiana przewiduje rozpoczęcie działalności inwestycyjnej w obszarze produkcji gier komputerowych oraz mobilnych, czyli w praktyce firma będzie się udzielać głównie finansowo.

"Emitent będzie poszukiwał podmiotów działających w branży gier, które posiadają w swoim portfolio rozpoznawalne produkcje oraz planują realizować kolejne, perspektywiczne gry i potrzebują w tym celu niezbędnego kapitału" - czytamy w oświadczeniu firmy. Dodatkowo Laser-Med ma oferować usługi doradcze w zakresie budowania modelu biznesowego i finansowego oraz prowadzenia relacji inwestorskich.

Dlaczego wspominamy o tej stosunkowo niewielkiej firmie, choć notowanej na giełdzie? To dobry przykład na to jak wielki boom zrobił się w Polsce na gry komputerowe. Sukces CD Projekt, który stworzył rozpoznawalną na całym świecie sagę o Wiedźminie i śmiałe poczynania kilkunastu innych producentów gier, przyciągają coraz większe pieniądze i zainteresowanie inwestorów.

Zdaniem wielu tworzy się już nawet bańka na tym rynku, porównywalna z deweloperką w 2007 roku i firmami internetowymi w 2000 roku. Wystarczy wspomnieć, że wartość akcji CD Projekt na giełdzie wzrosła w rok o 150 proc. W ciągu trzech lat można było na nich zarobić 350 proc., a przez 5 lat ponad 1000 proc. Nie mówiąc o jeszcze dłuższej perspektywie czasu.

Notowania akcji CD Projekt na przestrzeni ostatnich 10 lat

"Emitent podjął decyzję o zmianie przedmiotu działalności na inwestowanie w spółki z branży gier komputerowych oraz mobilnych, ponieważ dostrzega wysoki potencjał rozwoju tego sektora w Polsce" - czytamy w komunikacie Laser-Med.

Potencjał jest ogromny co potwierdzają liczby. Sprzedaż trzeciej odsłony przebojowej gry "Wiedźmin" wraz z dodatkami dała jej producentowi CD Projekt już miliard złotych przychodów.

Poziom CD Projekt to jednak Himalaje w porównaniu do możliwości finansowych małej spółki z Bydgoszczy, która w latach 2012-2015 notowała co roku straty, co doprowadziło do ujemnego poziomu kapitału własnego. Nie każda spółka, która robi gry wideo musi być żyłą złota tylko dlatego, że działa w takiej, a nie innej branży.

Niektórzy wieszczą już pękanie bańki w branży gier. W środę pisaliśmy o wpadce CI Games z nową produkcją "Sniper Ghost Warrior 3", która ma złe recenzje. Przyniosło to straty całej branży gier. 600 mln zł w dwa dni.

Spółka Laser-Med została założona w 2011 roku i powstała, jak sama siebie przedstawia "z myślą o ludziach, którzy pragną poprawić swoją urodę dzięki najnowszym odkryciom nauki. Odpowiedzią Emitenta na zapotrzebowanie rynku była oferta naukowo potwierdzonych zabiegów z zakresu odmładzania skóry, zaawansowanych technologicznie metod odchudzania i modelowania sylwetki, najnowszych osiągnięć laseroterapii, a także zabiegów pielęgnacyjnych". Teraz chce być biznesowym tygrysem w sektorze gier. Życzymy powodzenia.

inwestowanie, gry komputerowe, new connect, bydgoszcz, laser-med
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
concept artist
2017-04-27 13:53
Powodzenia, przyda im się w tak nieprzewidywalnym rynku.