Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lecznicza marihuana wreszcie trafi do aptek w Polsce. Skorzysta nawet 300 tys. pacjentów

4
Podziel się

Jak tłumaczą eksperci, problem z dostępnością marihuany medycznej w polskich aptekach wynika z niespójności przepisów.

Marihuana lecznicza najczęściej występuje w postaci suszu.
Marihuana lecznicza najczęściej występuje w postaci suszu.
bEigrvqZ

Konopie medyczne już od roku są dopuszczone do obrotu w Polsce, ale obowiązują na tym polu takie obostrzenia, że dotychczas w żadnej aptece nie można było ich kupić. To ma się wkrótce zmienić.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", spółka Spectrum Cannabis, która w czerwcuzłożyła wniosek o rejestrację preparatu leczniczego na bazie leczniczej marihuany, spodziewa się zakończenia procedury najpóźniej w połowie września.

Należąca do kanadyjskiej grupy Canopy Growth spółka na razie stara się o rejestrację produktu w formie suszu, ale w planach ma także sprzedaż konopi medycznych w kapsułkach i olejkach. - Będziemy to robić stopniowo. Europejskie doświadczenia pokazują, że jest to bezpieczniejsza strategia - mówi gazecie Tomasz Witkowski z Spectrum Cannabis.

bEigrvrb
Zobacz także: Wideo: Marihuana. Leczniczy narkotyk

Z analiz firmy, wynika, że zainteresowanych produktami leczniczymi na bazie konopi medycznych w Polsce może być nawet 300 tys. pacjentów. Lekarze, którzy są zwolennikami leczenia za pomocą marihuany medycznej, wskazują, że bardzo łagodzi bóle nowotworowe, a także prowadzi do uspokojenia w przypadku choroby Alzheimera.

Jak tłumaczą eksperci, problem z dostępnością marihuany medycznej w polskich aptekach wynika z niespójności przepisów.

bEigrvrh

Wprawdzie w ustawie zalegalizowano surowce farmaceutycznych w postaci medycznej marihuany do przygotowywania leków recepturowych, ale w rozporządzeniu ministra zdrowia wprowadzono wyśrubowane kryteria obowiązujące dla surowca farmaceutycznego w kwestii ilości substancji czynne, co zniechęca firmy do wejścia ze swoimi produktami na rynek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEigrvrC
zdrowie
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(4)
GreK
3 lata temu
Szkoda że promuje się zagraniczne firmy za miastem biznes robić w Polsce naszymi firmami....
Piorun
3 lata temu
Trochę dużo tych "chorych" ale w końcu naćpanymi łatwiej manipulować - CIA w latach 60 wypchnęło na czarny rynek w USA gigantyczne ilości LSD żeby hipisowksie lewactwo poskromić.
Gratulacje
3 lata temu
Brawo, tak narzekacie na ten pis jaki to on zły, zły, zły a z tego co widze to już kolejny program który został zrealizowany pod presją strajków społeczeństwa więc najwidoczniej PiS słucha się obywateli którzy logicznie czemuś się sprzeciwiają i są gotowi do negocjacji.
bEigrvrD
viva
3 lata temu
pozostanie zdelegalizować przymus szczepień !