Leszek Czarnecki chce się habilitować

Leszek Czarnecki chce się habilitować

Miliarder ma naukowe ambicje. Fot. Milosz Poloch/REPORTER
Miliarder ma naukowe ambicje.

Jeden z najbogatszych Polaków ma nie tylko ambicje biznesowe. Okazuje się, że zależy mu też na stopniu naukowym. Na stronie internetowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu znaleźć możemy wniosek o przeprowadzenie postępowania habilitacyjnego Leszka Czarneckiego.

Zgodnie z przepisami, do wniosku miliarder załączył 22-stronicowy autoreferat przedstawiający opis dorobku i osiągnięć naukowych. Miliarder pisze w nim, że jest autorem trzech monografii, dwóch podręczników dla studentów MBA i innych licznych publikacji.

Za swoje główne osiągnięcie naukowe, z którym startuje do habilitacji, uważa "Opracowanie modelu badania kreacji wartości przez jednostki gospodarcze w zmieniającym się otoczeniu rynkowym ze szczególnym uwzględnieniem roli lidera".

Czarnecki zaznacza, że jest ojcem leasingu w Polsce. W 1991 roku rozpoczął "projekt badawczy polegający na praktycznej implementacji w Polsce nieznanego wówczas instrumentu finansowego jakim był leasing".

Zobacz też: Wicepremier Gowin o Konstytucji dla Nauki

Tłumaczy, że w ramach tego projektu powstała największa firma leasingowa w Polsce (EFL) i pierwsza praca teoretyczna na ten temat - "Model systemu informacyjnego przedsiębiorstwa leasingowego w warunkach polskiej gospodarki rynkowej". Za tę pracę w 1993 roku dostał tytuł doktora.

Jak dodaje, w kolejnych latach, oprócz robienia biznesu, działał jako naukowiec i wykładowca. Prowadził zajęcia dla studentów MBA i doktorantów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, gościnnie pojawiał się też między innymi na uniwersytetach w Oksfordzie i Cambridge, Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, czy na Harvardzie.

Był autorem licznych publikacji, kończył kursy w Harvard Business School i London Business School. Dziś - jak podaje Czarnecki - jest szefem Getin Holding, Getin Noble Banku i Idea Banku, zasada też w organach kilku uczelni.

Według tegorocznego zestawienia najbogatszych Polaków przygotowanego przez "Forbesa" Czarnecki ma majątek wart 2,2 mld zł. Z taką sumą plasuje się na 13. miejscu rankingu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

nauka, leszek czarnecki, habilitacja
Czytaj także
Polecane galerie
No niestety
2019-02-11 17:34
Habilitacja to formalny proces - trzeba zaproponiwać temat, otworzyć przewód, znaleźć promotora, zrobić badania, napisać pracę, dostać 3 pozytywne recenzje, obronić to wreszcie na rozprawie habilitacyjnej. To jest 5 lat pracy zwykle. A gościu przyszedł i powiedział byłem, widziałem dajcie mi "hab" przed nazwiskiem. To się nie mogło udać
Stary
2018-11-13 07:54
Jaki stopień naukowy,ze strzyżenia ludzi (owieczek)z kasy.Jeszcze jeden tadzio
zjw
2018-07-06 19:52
Pewnie będą śmichy na internetach, ale to ciekawy przypadek kogoś, kto zajmuje się teorią i w praktyce czyni z niej użytek.
Pokaż wszystkie komentarze (26)