Mateusz Szczurek powołany do Europejskiej Rady Budżetowej

Mateusz Szczurek powołany do Europejskiej Rady Budżetowej

Fot. Stanisław Kowalczuk / East News

Były minister finansów Mateusz Szczurek został jednym z członków Europejskiej Rady Budżetowej, niezależnego gremium doradzającego Komisji Europejskiej w sprawach polityki budżetowej - poinformowała w środę KE w komunikacie.

Szczurek znalazł się w gronie pięciorga ekonomistów, którzy utworzą Radę. Zostali oni wybrani w drodze konkursu przez urzędników KE i Rady UE.

Przewodniczącym tego gremium będzie profesor Niels Thygesen z Danii. Pozostali członkowie to profesor Uniwersytetu w Amsterdamie Roel Beetsma, profesor Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie Massimo Bordignon oraz sekretarz generalna AXA France Sandrine Duchene.

KE zapowiedziała utworzenie Europejskiej Rady Budżetowej w październiku 2015 roku; to jedna z inicjatyw, mających wzmocnić unię gospodarczą i walutową.

Zadaniem Europejskiej Rady Budżetowej będzie ocena ex-post realizacji wieloletnich budżetów UE, doradzanie w sprawie kursu polityki budżetowej dla strefy euro jako całości, współpraca z krajowymi radami polityki budżetowej w państwach unijnych oraz doradztwo przewodniczącemu KE na jego prośbę.

Eksperci będą działać przy KE, ale nie będą jej pracownikami i mają być niezależni. Nie mogą przyjmować instrukcji od żadnej z instytucji UE, w tym KE, żadnego rządu czy urzędu. Co roku Rada ma publikować raport ze swoich prac.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
nick
2016-10-21 15:01
Cała Unia to darmozjady.A przewodniczący EKSTRA z bląd.
stanley
2016-10-21 14:57
Tusk mu załatwił ? Ręka ręke myje ! Ja bym ich na sybir wysłał. W nagrodę za zniszczenie Polski!
bezczel
2016-10-20 22:40
Nowak buduje autostrady na wschodzie?
O kur....
Pokaż wszystkie komentarze (20)