Notowania

wiadomości
28.12.2017 06:55

Miliard na usługi doradcze. Przeprowadzono audyt w KGHM, jest mowa o rażącej niegospodarności

Tylko w 7 przypadkach na 52 sprawdzone umowy zamówienie poprzedziło postępowanie przetargowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Pietrzyk/Agencja Gazeta)
Herbert Wirth, prezes KGHM w latach 2009-2016

Aż miliard złotych władze KGHM miały wydać w latach 2011-2016 na różnego rodzaju usługi doradcze. Takie są wnioski z audytu przeprowadzonego przez nowe władze spółki. Rzeczniczka KGHM mówi o "rażącej niegospodarności" i możliwym zawiadomieniu "odpowiednich służb".

Aktualizacja 29.12.2017 15:52

Jak informuje "Fakt", który opisuje wnioski z kontroli, którą zleciły powołane przez rząd PiS władze spółki, rekordowy był 2015 rok, gdy na usługi doradcze wydano w KGHM ponad ćwierć miliarda złotych.

Jak pisze gazeta, "na liście królują uznane firmy audytorskie i najdroższe kancelarie prawnicze". Tylko w 7 przypadkach na 52 sprawdzone umowy zamówienie miało zostać poprzedzone postępowaniem przetargowym.

W przesłanym do mediów komunikacie, rzeczniczka KGHM Justyna Mosoń napisała, że "przeznaczenie ponad 1 mld zł w latach 2011-2016 na usługi doradcze i consulting budzi poważne zastrzeżenia".

- Przydatność i jakość opracowanych analiz jest wątpliwa, ponieważ często nie uwzględniały specyfiki działalności KGHM - podkreśliła rzeczniczka.

Wideo: * *KGHM wierzy w Sierra Gorda

Nowe władze spółki analizują też inne duże wydatki, między innymi na tak kosztowne inwestycje jak zakup kopalni Sierra Gorda w Chile. Spółka nie wyklucza zawiadomienia "odpowiednich służb", ponieważ "praktyki, które miały miejsce wskazują na rażącą niegospodarność".

Niezależnie od audytu prowadzonego przez władze KGHM, spółka jest objęta dochodzeniem prokuratury, która sprawdza, czy nie doszło do nieprawidłowości przy zakupie kanadyjskiej spółki Quadra za 9 mld zł w 2012 roku. Na razie jednak śledczy nie przesłuchali nawet byłego prezesa KGHM Herberta Wirtha.

- Obecnie wprowadzamy zintegrowany system bezpieczeństwa, który ma zapobiec nieuzasadnionym wydatkom w przyszłości - podkreśliła przedstawicielka spółki.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, wiadomości managera
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2017

KaliA jak ten mistrz ekonomii wówczas premier Kaczyński kupił Możejki i straciliśmy do tej pory 13 mld pln to się nie mówi o niegospodarności.

28-12-2017

PolakTo będzie największy AFERA KORUPCYJNA III RP za rządów PO-PSL w jaki sposób wyprowadza się z Kraju pieniądze i zadłużą przedsiębiorstwo państwowe w … Czytaj całość

28-12-2017

PracownikKGHM sponsoruje polski Kościół Katolicki - to dopiero jest rażąca niegospodarność.

Rozwiń komentarze (330)