Muzeum Polskiej Wódki przywróci dumę temu trunkowi. Turyści zachwyceni

Muzeum Polskiej Wódki przywróci dumę temu trunkowi. Turyści zachwyceni

Polska może się poszczycić się blisko 500-letnią tradycją gorzelniczą. Fot. Muzeum Polskiej Wódki/Materiały Prasowe
Polska może się poszczycić się blisko 500-letnią tradycją gorzelniczą.

Czesi z dumą mówią o swoim piwie, Włosi chwalą się winami, Francuzi mają koniaki i szampana, a Szkoci whisky. Polska może się poszczycić się ponad 500-letnią tradycją gorzelniczą. Muzeum Polskiej Wódki, które otwarte zostanie już za tydzień, ma tę tradycję kultywować.

To jedyne w Polsce i na świecie muzeum poświęcone w całości polskiemu narodowemu trunkowi. Prace nad Muzeum Polskiej Wódki trwały 4 lata. Urządzone w zabytkowym budynku Rektyfikacji dawnej fabryki "Koneser" na warszawskiej Pradze centrum ma zostać otwarte dla zwiedzających za tydzień, ale już od czwartku ruszy sprzedaż biletów.

Miejsce to szczególne, bowiem to właśnie tu pod koniec XIX w. powstała jedna z najbardziej znanych fabryk wódek na ziemiach polskich.


Muzeum Polskiej Wódki/Materiały Prasowe

- Polska Wódka jest nieodłącznie związana z naszą kulturą i obyczajami. Podobnie jak francuski Cognac czy Scotch Whisky została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych i od wielu lat jest jednym z naszych ważniejszych produktów eksportowych cenionym za swój smak i jakość na całym świecie – podkreśla Andrzej Szumowski, prezes zarządu Fundacji Polska Wódka.

Polskie muzeum ma szansę powtórzyć sukcesy podobnych miejsc tworzonych na całym świecie. W Pradze, Czesi zapraszają do Łaźni Piwnych, gdzie oferują prócz trunków kąpiele w piwie. Na podobnej zasadzie kraje bogate w winnice, prócz odwiedzenia oferują winne spa. Szkoci z kolei chętnie oprowadzają po destylarniach Single Malt Whisky.

Jak zaznacza prezes Fundacji Polska Wódka, każdy Polak powinien znać historię naszego narodowego trunku i być z niego dumnym. Według badania Kantar TNS przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Polska Wódka, wśród ponad 500 turystów Muzeum Polskiej Wódki znalazło się w ścisłej czołówce atrakcji turystycznych Warszawy.


Muzeum Polskiej Wódki/Materiały Prasowe

Nie tylko Polacy deklarowali chęć odwiedzenia muzeum, ale również obcokrajowcy. Aż 86 proc. turystów z Wielkiej Brytanii i Francji, 84 proc. z Niemiec przyznało, że chce poznać tradycję polskiej sztuki gorzelniczej.

- Chcemy, aby Muzeum Polskiej Wódki przekazywało wiedzę na temat jej wielowiekowej historii, tradycji i sposobu wytwarzania. Natomiast podczas warsztatów edukacyjnych pokażemy m.in. jakie mogą istnieć różnice w smakach i aromatach Polskich Wódek produkowanych z kilku tradycyjnych rodzajów zbóż i ziemniaków – zaznacza prezes Szumowski.


Muzeum Polskiej Wódki/Materiały Prasowe

Galerie, kino i pijalnia

Pomóc ma w tym połącznie nowoczesności z tradycją. Nowoczesne instalacje multimedialne zostały wkomponowane w historyczne wnętrza. W muzeum znajduje się pięć galerii tematycznych oraz sala kinowa.

Trwającą około godziny wycieczkę przez kilka wieków historii polskiego trunku rozpoczyna pokaz filmowy. Turyści mają szansę poznać zarówno historię pochodzenia trunku, proces produkcji, ale i tradycje o zwyczaje.

Nie może się też obejść bez możliwości degustacji. W specjalnie do tego dostosowanym Barze Akademii Wódki można nauczyć się rozpoznawać smaki polskich trunków – żytniej, pszenicznej i ziemniaczanej. Tam też będą prowadzone warsztaty poświęconych zasadom serwowania Polskiej Wódki i łączenia jej z potrawami.


Muzeum Polskiej Wódki/Materiały Prasowe

Tylko dla pełnoletnich

Na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” otwarty zostanie również bar "3/4", w którym będzie można skosztować wyjątkowych koktajli m.in. właśnie na bazie Polskiej Wódki.

Ponadto w budynku Muzeum znajduje się czynne 24h na dobę Bistro WuWu oraz restauracja ZONI, której goście zasiądą przy stolikach ulokowanych nad ogromnymi zabytkowymi piecami dawnej fabryki wódek.

Choć muzeum dedykowane jest osobom pełnoletnim, nie oznacza to, że rodziny nie będą miały wstępu. Jak przekonują organizatorzy, pod opieką dorosłych, młodsi również będą mieli możliwość obejrzenia wystawy.


Muzeum Polskiej Wódki/Materiały Prasowe

- Ogromnie się cieszę, że nareszcie możemy zaprezentować Muzeum Polskiej Wódki szerokiej publiczności. To projekt, w który zaangażowanych było bardzo wiele osób, które z oddaniem i pasją pracowały nad jego powstaniem. Gorąco wierzę, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez warszawiaków, jak i gości z całej Polski i zagranicy dodaje Andrzej Szumowski.


Prezes Zarządu Fundacji Polska Wódka.
Fot. Muzeum Polskiej Wódki/Materiały Prasowe

Dla młodszych atrakcją może być wizyta w Pijalni Czekolady E. Wedel zlokalizowanej tuż obok lobby muzeum. Muzeum Polskiej Wódki ma być czynne przez 7 dni w tygodniu. Bilet wstępu kosztuje 40 zł. A, jak deklarują twórcy, dla gości, którzy wyrażą taką chęć, przewidziany jest też voucher na degustację Polskich Wódek.

wódka, alkohol, muzeum polskiej wódki
Czytaj także
Polecane galerie