Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Obniżka CIT do 9 proc. tylko dla wybranych. Część małych spółek zapłaci wyższy podatek niż dziś

8
Podziel się:

Obniżenie preferencyjnej stawki CIT z 15 proc. do 9 proc. dla sporej części małych spółek będzie oznaczać wzrost podatku dochodowego. Firmy zarabiające na pracy umysłowej będą musiały wrócić do podstawowej stawki 19 proc. To nie koniec komplikacji.

Spółki czerpiące dochód z pracy umysłowej stracą prawo do niższego CIT.
Spółki czerpiące dochód z pracy umysłowej stracą prawo do niższego CIT.

Jak pisze "Rzeczpospolita", obniżkę stawki CIT z 15 proc. do 9 proc. obwarowano takimi warunkami, że skorzystają z niej tylko niektóre małe spółki kapitałowe. Te, które wykazują dużą rentowność, będą musiały wrócić do stawki 19 proc., nawet jeśli już płaciły 15 proc. CIT.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o CIT, preferencyjna stawka tego podatku będzie przysługiwała tylko tym spółkom, których dochód nie jest wyższy niż 33 proc. ich przychodu. Pozostałe zapłacą według standardowej stawki 19 proc.

Wideo: Chcemy gestu dobrej woli obniżenia podatku dochodowego

W ten sposób pokrzywdzone zostaną spółki, które czerpią dochody z pracy umysłowej i których koszty działalności to głównie pensje pracowników. Chodzi o różnego rodzaju firmy informatyczne, inżynieryjne czy doradcze.

Ze stawki 9 proc. skorzystają za to głównie firmy zajmujące się handlem, które kupują towar i dzięki temu mogą wykazać się dużymi kosztami. Z drugiej strony takie firmy łatwo osiągają wysoki przychód, a przez to tracą prawo do niższej stawki CIT.

Minister finansów Teresa Czerwińska jeszcze w czerwcu zapowiadała, że limit rocznych przychodów uprawniających do niższej stawki CIT zostanie podwyższony z 1,2 do 2 mln euro. Zamiast tego wprowadzono limit 5 mln, ale - i tu niespodzianka - złotych.

To jeszcze nie koniec komplikacji. Jeśli spółka, która "załapie się" na preferencyjny CIT, część dochodu uzyska z kapitałów, na przykład ze sprzedaży papierów wartościowych, będzie musiała zapłacić od tego 19 proc. podatek. Dotychczas płaciła 15 proc. CIT od dochodu z dowolnego źródła.

Już teraz z preferencyjnej stawki podatku CIT korzysta niewiele firm. Z danych uzyskanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w 2017 r. 15 proc. CIT zapłaciło tylko 119 tys. spółek. Warto podkreślić, że podatek CIT płacą wyłącznie spółki kapitałowe, działające w ramach prawa handlowego, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne i komandytowo-akcyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Waldek 14l
5 lata temu
czarna strefa to jest to co lubi PIS.
kapiszon
5 lata temu
dyskryminacja firm informatycznych a firmy te to ostoja nowoczesnosci i rozwoju i wsparcia dla wszystkich biznesow. Lapowki poszly to pewnym biznesom bedzie znizka a innym nie. Obywatele i firmy drogiej kategorii
Man Tabloit
5 lata temu
Kaczyński jest w głębi duszy zdeklarowanym komunistą, daleko na lewo od SLD. Widać to zwłaszcza po sposobie kształtowania prawa. Zamiast zrobić prosto dla wszystkich jedną stawkę 15%, robi się całą tabelę stawek, progów podatkowych, uzależnionych od wielkości przychodu, źródła dochodu, proporcji dochodu do przychodu , itd. Byle zamieszać, żeby woda była bardziej mętna, to wtedy ryby łatwiej się łapie. To samo zresztą dotyczy innych podatków, np. VAT: normalny, odwrócony, split payment, odliczany-nie odliczany, odliczany do 50%, itd.
Matoł-usz
5 lata temu
Tak jak się spodziewałem - kolejne propagandowe kłamstwo pis. Oni po prostu tacy są i nigdy się nie zmienią. Albo się do tego przyzwyczaimy, albo trzeba ich pogonić.
laura
5 lata temu
Wszystkie spółki powinny płacić jednakowy podatek ze względu na ukrywanie swoich dochodów kosztem pracownika.