Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Nowy prezes Pesy. Krzysztof Sędzikowski ma zrestrukturyzować firmę

17
Podziel się:

Były szef Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski został prezesem bydgoskiej Pesy. Jego głównym zadaniem będzie restrukturyzacja spółki i rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Krzysztof Sędzikowski do niedawna kierował Kompanią Węglową. Ale ma też doswiadczenie na kolei
Krzysztof Sędzikowski do niedawna kierował Kompanią Węglową. Ale ma też doswiadczenie na kolei (Dominik Gajda/REPORTER)

Sędzikowski zastępuje na tym stanowisku Roberta Świechowicza. To nie koniec zmian w zarządzie. Wiceprezesem i dyrektorem finansowym został Andrzej Juszczyński, który do Pesy przyszedł z zarządu Polimeksu – Mostostalu. Choć wcześniej pracował też w Kompanii Węglowej.

Pesa jest jedną z największych polskich firm. Zatrudnia 3,5 tysiąca osób w Bydgoszczy i około 900 w Mińsku Mazowieckim. Z producentem współpracuje 1800 poddostawców, u których z kolei pracuje około 90 tysięcy osób.

Jak podaje spółka, celem zmian kadrowych jest wzmocnienie zarządu w kontekście trwających bw firmie procesów pozyskania inwestora oraz restrukturyzacji. - W najbliższych miesiącach dla przyszłości PESA kluczowe będą wdrożenie procesu restrukturyzacji i negocjacje z inwestorami. Stąd właśnie decyzja o wzmocnieniu zarządu firmy o menedżerów z ogromnym doświadczeniem w restrukturyzacji i stabilizacji dużych przedsiębiorstw - komentuje przewodniczący rady nadzorczej Ireneusz Sitarski.

Zobacz także: Zobacz też: Przewozy Regionalne kupują nowe pociągi. Nareszcie

Sędzikowski deklaruje natomiast, że dobrze zna sytuację Pesy, bo w ostatnim czasie przygotował wraz z zespołem program restrukturyzacji firmy. W przeszłości zasiadał w zarządach m.in. KGHM, Boryszewa, czy firmi przewozowej CTL Logistics. Dwa lata kierował Kompanią Węglową.

O kłopotach bydgoskiego producenta pisaliśmy w money.pl nie raz. Problemy pojawiły się w końcówce 2015 r., kiedy spiętrzyły się zamówienia i pojawiły się problemy z dotrzymaniem terminów. Firmie udało się przez to przejść, ale od tego czasu regularnie pojawiają się informacje o mniejszych lub większych perturbacjach. Firmie nie pomógł też narodowy przewoźnik PKP Intercity, który nie wykorzystał opcji na kupno produkowanych w Bydgoszczy Dartów. Ta decyzja postawiła pod znakiem zapytania przyszłość "polskiego Pendolino".

Ostatnio natomiast Pesa zrezygnowała z marzeń o produkcji pociągów dla metra. Zarząd spółki dotąd konsekwentnie odmawiał komentowania informacji o jej kondycji. "Sytuacja jest stabilna" - to jedyne słowa, które udało nam się uzyskać od byłego już prezesa Pesy.

ludzie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
analityk
6 lat temu
Moim zdaniem Pan Sędzikowski nic nie zrobi z tej firmy, ponieważ ona przegrała konkurencję. Natomiast ten Pan nie ma zielonego pojęcia ani doświadczenia zawodowego w tej branży. Zatem los tej firmy jest przesądzony. Żadna restrukturyzacja nic nie pomoże, to tylko hasło. Problemy tej firmy są pochodną braku R&D, które w polskich firmach są standardem.
Mehmet
6 lat temu
Tragedia, Sędzikowski na spółkę z Juszczyńskim oznaczają tylko przyspieszone bankructwo dla tej biednej spółki.... Przy okazji się nieźle nachapią...... ich zarządzanie jeszcze nikomu na dobre nie wyszło...
buhaha
6 lat temu
Czy osobnicy którzy do tego doprowadzili otrzymają prokuratorskie zarzuty czy dostaną sowite odprawy ??? Przecież podejmowali się jakiegoś zadania, jeżeli go nie wykonali to powinni ponieść konsekwencje !!! No bo jak to jest firma ma potencjał, ma zamówienia i leci na dno ?? Ktoś jest chyba temu winien ???
P0rażka 8 lat
6 lat temu
Niefrasobliwość kadr zwłaszcza zarządu była karygodna. Wszystko szło na żywioł, bez doświadczenia szli na głęboką wodę. Dziw, że nie doszło do groźnych wypadków. Jak traktowali przy tym pracowników: spawaczy, monterów, elektryków. Zero szacunku do człowieka. Taka kadra wyższego rzędu i jej zainteresowanie w projekty zakładu, totalna spychologia i uniki od odpowiedzialności rozłożyła zakład. Zatrudnianie się przez znajomości, bez przygotowania zawodowego i braku chęci do pracy rozłożyło PESĘ bo musiało !
Jfk
6 lat temu
Gość z branży węglowej, zabiera sie teraz za kolej... Żenada