Polskim firmom coraz bardziej doskwiera brak rąk do pracy. Wakatów jest już 165 tysięcy

Polskim firmom coraz bardziej doskwiera brak rąk do pracy. Wakatów jest już 165 tysięcy

Zatrudnianie Ukraińców od dłuższego czasu nie rozwiązuje problemu niedoboru pracowników. Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
Zatrudnianie Ukraińców od dłuższego czasu nie rozwiązuje problemu niedoboru pracowników.

Liczba wolnych miejsc pracy pod koniec drugiego kwartału wyniosła 164,7 tys. i była wyższa o przeszło 8,1 proc. niż w poprzednim kwartale - wynika z danych GUS. W ciągu roku liczba nieobsadzonych miejsc pracy wzrosła aż o 35 proc.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zdecydowanie najmocniej dotknięte problemem niedoboru pracowników są trzy branże: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych.

Aż 88,5 proc. wolnych miejsc pracy występuje w sektorze prywatnym. Problem niedoboru zatrudnienia dotyka głównie podmiotów o liczbie pracujących powyżej 49 osób, gdzie brakuje ponad 72 tys. pracowników.


Źródło: GUS

W drugim kwartale firmy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników - 48,8 tys., specjalistów - 25,7 tys. oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń - 25,0 tys.

W I półroczu 2018 r. utworzono 426,0 tys. nowych miejsc pracy, czyli o ponad 35 tys. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w województwie mazowieckim - 90,4 tys.,
śląskim - 56,1 tys. oraz wielkopolskim - 44,3 tys.

"Warto zauważyć, iż począwszy od I kwartału 2016 r., w porównaniu z danymi kwartalnymi dla poprzednich lat, liczba nowo utworzonych miejsc pracy jest znacząco wyższa od liczby zlikwidowanych miejsc pracy" - zwrócił uwagę GUS w komunikacie.

"Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy oprócz sytuacji gospodarczej ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności" - czytamy.

Jak podał wcześniej GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lipca wyniosła 5,9 proc., czyli nie zmieniła się wobec danych z czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


Już 19 września premiera książki pt. Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy

Czytaj także
Polecane galerie
Mistrz ciętej riposty
2018-09-13 14:36
Niby tacy kształceni w ekonomii, a nie pojmują najprostszych praw rynku.
To wam wytłumaczę łopatologicznie polscy Janusze.
Będę pracował za 2100 zł brutto na miesiąc pod warunkiem, że właściciel sprzeda mi każdego miesiąca 3000EUR po 2 zł.
ryszard
2018-09-13 14:12
Wszyscy by chcieli pracowac w biurach ,a czlowiek ktory ciezko pracuje dostaje smieszne pieniadze.nigdy niebendzie dobze
Adiii
2018-09-13 13:43
Jak wypłaty podawane brutto będą wypłacane do ręki to i ludzie się znajdą do roboty!! A nie fizycznie pracujący ciężko człowiek Dostanie ochłapy a ten za tytuł i w biurze co tak ciężko tyra za wklepanie na klawiaturze i picie kawki dostają wielokrotnie niż ten co najwięcej ora!! Zacznijmy płacić tym co naprawdę robią robotę a nie tym statystom i lichwiarzom zawodowym!
Pokaż wszystkie komentarze (46)