Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
11.09.2018 14:10

Polskim firmom coraz bardziej doskwiera brak rąk do pracy. Wakatów jest już 165 tysięcy

Tymczasem oficjalny wskaźnik bezrobocia wynosi 5,9 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
Zatrudnianie Ukraińców od dłuższego czasu nie rozwiązuje problemu niedoboru pracowników.

Liczba wolnych miejsc pracy pod koniec drugiego kwartału wyniosła 164,7 tys. i była wyższa o przeszło 8,1 proc. niż w poprzednim kwartale - wynika z danych GUS. W ciągu roku liczba nieobsadzonych miejsc pracy wzrosła aż o 35 proc.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zdecydowanie najmocniej dotknięte problemem niedoboru pracowników są trzy branże: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych.

Aż 88,5 proc. wolnych miejsc pracy występuje w sektorze prywatnym. Problem niedoboru zatrudnienia dotyka głównie podmiotów o liczbie pracujących powyżej 49 osób, gdzie brakuje ponad 72 tys. pracowników.

Źródło: GUS

W drugim kwartale firmy najczęściej poszukiwały robotników przemysłowych i rzemieślników - 48,8 tys., specjalistów - 25,7 tys. oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń - 25,0 tys.

W I półroczu 2018 r. utworzono 426,0 tys. nowych miejsc pracy, czyli o ponad 35 tys. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w województwie mazowieckim - 90,4 tys.,
śląskim - 56,1 tys. oraz wielkopolskim - 44,3 tys.

"Warto zauważyć, iż począwszy od I kwartału 2016 r., w porównaniu z danymi kwartalnymi dla poprzednich lat, liczba nowo utworzonych miejsc pracy jest znacząco wyższa od liczby zlikwidowanych miejsc pracy" - zwrócił uwagę GUS w komunikacie.

"Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy oprócz sytuacji gospodarczej ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności" - czytamy.

Jak podał wcześniej GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lipca wyniosła 5,9 proc., czyli nie zmieniła się wobec danych z czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, niedobór pracowników, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, wiadomości managera
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2018

nie wartodopoki pracodawcy nie zaczna szanowac pracownikow i mam na mysli nie tylko pensje ktore oscyluja w granicach najnizszej krajowej ale przede wszystkim … Czytaj całość

11-09-2018

hhA ja tam sie ciesze, moze to utrze nosa januszom biznesu ktorzy twierdza ze pracowncy maja za duze wymagania. Nie bierzmy byle jakiej pracy kochani, … Czytaj całość

12-09-2018

TitLudzie piszcie ile płacą na tych "wolnych wakatach". To są najniższe krajowe brutto, grosze za które może się utrzymac student mieszkając w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)