Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Właściciel Maspexu o pomyśle rządu: Nie jest wstydem popełnić błąd, wstydem jest w nim trwać

6
Podziel się

- To jest oderwane od rzeczywistości. Mam nadzieje, że jednak dojdzie do refleksji, a nadzieja umiera ostatnia - mówi prezes Grupy Maspex Krzysztof Pawiński komentując projekt autorstwa PiS dotyczący prawa wodnego. W jego opinii wyśrubowane ceny za wodę dla producentów napojów i piwa są niezgodne z prawem i skazują polskie firmy na utratę konkurencyjności.

Właściciel Maspexu o pomyśle rządu: Nie jest wstydem popełnić błąd, wstydem jest w nim trwać
(money.pl)
bErHatKJ

- To pomysł oderwany od rzeczywistości. Mam nadzieje, że dojdzie do refleksji - mówi prezes Grupy Maspex Krzysztof Pawiński, komentując projekt autorstwa PiS dotyczący prawa wodnego. W opinii biznesmena wyśrubowane ceny za wodę dla producentów napojów i piwa są niezgodne z prawem i skazują polskie firmy na utratę konkurencyjności.

Według właściciela polskiego giganta spożywczego, którego majątek wyceniany jest na miliard złotych, trudno uzasadnić wielkość zaproponowanej stawki. - W Czechach metr sześcienny wody kosztuje 40 gr, na Węgrzech 30, a nasz ustawodawca proponuje 3 zł. To jest różnica, której nie da się zniwelować lepszym zarządzaniem - irytuje się Krzysztof Pawiński.

bErHatKL

Jego zdaniem propozycje polityków oderwane są od rzeczywistości i ciągle ma nadzieję, że jednak nie dojdzie do przegłosowania ustawy, która zmniejszy naszą konkurencyjność. Miliarder unika jednoznacznej deklaracji, czy jego grupa przeniesie swoją produkcję za granicę, jeśli jednak wadliwe jego zdaniem prawo zostanie przegłosowane.

- Proszę pozwolić mi pozostać przy nadziei, że jednak rozsądek zwycięży. Nie jest wstydem popełnić błąd, wstydem jest w nim trwać. Oczywiście prawo wodne musi być znowelizowane, wymaga tego od nas też Bruksela. Jednak z całą pewnością niezgodne z europejskim prawem jest to, żeby jakąkolwiek branżę potraktować w taki sposób - dodaje Krzysztof Pawiński.

Nowe przepisy podwyższające ceny wody wejdą od 1 stycznia 2017 r. Projekt nowelizacji został opracowany przez resort środowiska w kwietniu. Wdraża on do polskiego prawa art. 9 unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), który stanowi, że wszyscy korzystający z wody, mają za nią płacić. Bez implementacji tego artykułu nie będzie się można starać o fundusze unijne na infrastrukturę przeciwpowodziową. Opłatami zostaną objęci zarówno rolnicy, energetyka, hodowcy ryb, czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji.

- Opłaty za wodę w kranie dla Kowalskiego mogą wzrosnąć, ale nie będzie to znacząca podwyżka - zapewnia resort Ministerstwo Środowiska. Z jego szacunków wynika, że cena za metr sześcienny wzrośnie od 5 gr w gminach wiejskich do 50 gr w dużych miastach. To znaczy, że miesięcznie cena dla gospodarstwa domowego nie powinna wzrosnąć o więcej niż złotówkę. W skali roku rachunek za wodę przeciętnego Kowalskiego nie zwiększy się bardziej niż o 11,5 zł na osobę.

bErHatKR
bErHatLm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Bornik
5 lata temu
To ja proponuje sie przeniesc firmom do czech lub wegier skoro im w Polsce nie pasuje.Niech zaczna zatrudniac mniej darmozjadow w biurach ,zarzadzie i wygeneruja normalne a nie wyimaginowane zyski to im starczy.Powinien byc odgorny zakaz gromadzenia zysku z ludzkiej pracy.A moze zaczna traktowac pracownikow jak rownoprawnych partnerow i do pracy i do zyskow?Mamy 2016 i powoli konczy sie Ziemska Era Wyzysku (ZEW)
Radio Erewań
5 lata temu
PIS/dzielcy czytają książki. O zniewoleniu narodów poprzez śrubowanie cen wody, powietrza, kopalin itp. pisał parę lat temu niemiec, niejaki Juergen Roth.
damian
5 lata temu
Kolejny podatek . I naturalnie wszyscy go przyjmujemy bez szemrania. Masakra może tak wprowadzić równe zarobki w całej UE ceny na paliwo mamy takie same!!!
bErHatLn
222222
5 lata temu
BRAWO PIS EKSPORTUJMY SWÓJ PRZEMYSŁ ZA GRANICĘ A Z POLSKI ZROBIMY SAFARI DLA ZACHODU
ak
5 lata temu
SZ. Pan Minister mija sie z prawda ,albo korzysta z wody b okazjonalnie.?Normalnie w rodzinie 2 os. zuzywa sie 6-7m3 wody na miesiac pomnozyc to przez 0.5zl i pomnozyc prze 12 miesiecy to czyni kwote 36-42zl w roku.Ale sobie podwyzki po 8000zl na m-c ,a emeryta po 3 zl na m-c.Wstyd ,wielki wstyd.