Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezesi brytyjskich spółek w ciągu pięciu dni zarobili równowartość rocznych pensji swoich pracowników

Prezesi brytyjskich spółek w ciągu pięciu dni zarobili równowartość rocznych pensji swoich pracowników

Fot. Piotr Jedzura/REPORTER

"Fat Cat Tuesday 2016" - w ciągu pięciu dni nowego roku prezesi brytyjskich spółek notowanych na londyńskiej giełdzie zarobili już więcej, niż przeciętny pracownik otrzyma pracując przez cały 2016 rok – wynika z danych organizacji High Pay Centre.

 

Według analityków HPC, brytyjska kadra kierownicza zaledwie w ciągu pięciu dni 2016 roku przekroczyła dochód statystycznego pracownika, który zarobi 27,645 tys. funtów w ciągu roku.

Analitycy twierdzą, że celem badania jest zwrócenie uwagi na „niesprawiedliwe nierówności w wynagrodzeniach”.

High Pay Centre wyliczyło, że prezesi 100 spółek notowanych na giełdzie w Londynie zarabiają rocznie prawie 5 mln funtów. Szacunki te są oparte na wydłużonej, 12-godzinnej pracy szefów z odjęciem dni wolnych, co daje średnią godzinną pensję w wysokości 1260 funtów.

Dodatkowo kierownicy największych spółek otrzymują nagrody motywacyjne. Ich wysokość w ciągu ostatniego roku wzrosła o 50 proc. Dla porównania roczne wynagrodzenie przeciętnego pracownika w Wielkiej Brytanii wzrosło dokładnie o 445 funtów - z 27,200 tys. do 27,645 tys. funtów.

Niesprawiedliwe wynagrodzenia

Według High Pay Centre, wyniki badania budzą wątpliwości co do skuteczności wysiłków rządu wobec ograniczenia górnego wynagrodzenia poprzez oddanie akcjonariuszom prawa do zawetowania za wysokich pakietów wynagrodzeń.

Stefan Stern, dyrektor organizacji High Pay Centre, uważa, że właściwym rozwiązaniem byłoby publikowanie informacji na temat różnic w zarobkach na poszczególnych stanowiskach w spółkach oraz upublicznianie danych dotyczących najniższych i najwyższych wynagrodzeń.

- Te dane podkreślają ciągły problem niesprawiedliwego zróżnicowania wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii – podsumowuje Stern, dodając, że tego typu przepłacanie kadry kierowniczej napędza tylko brak zaufania do świata biznesu.

Zobacz także: Bezrobocie to fikcja, chętnych do pracy brak. Tak rynek pracy w Polsce widzą pracodawcy


 

płaca, pensja, badanie, dochody, raport, zarobki, uk, nierówności, fat cat tuesday, brytyjskie spółki, wynargodzenia
Czytaj także
Polecane galerie
pracownik1605
79.97.169.* 2016-01-07 15:01
Nie powinno byc gornej granicy zarobkow lecz dysproporcje pomiędzy zarządem a pracownikami sa zbyt duże jak przychodzi tak zwana recesja to zwalnia się mięso armatnie (pracownik szeregowy) a pan prezes dostaje swa wypłatę nawet jeśli błędami w zarządzaniu bezpośrednio przyczynił się do tego kryzysu pozdrawiam. A to rażąca niesprawiedliwość.
geniusz1110
62.133.130.* 2016-01-07 12:03
Wystarczy ustalić wysokość maksymalną zarobków.
pucio 54
185.78.148.* 2016-01-07 11:20
I to jest CHORY kierunek w który dziś zmierza świat .W 1995 ci prezesi zarabiali 200 razy WIĘCEJ jak średni pracownik firmy DZIS PONAD 250. Sam jako krwiopijca uważam ,że większość działaczy Związków Zawodowych to CWANIAKI i LENIE pod przykrywką myślacy TYLKO O SOBIE . Jednak we wszystkim MUSZĄ BYĆ GRANICE
Zobacz więcej komentarzy (13)