Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premie dla członków zarządu Rosnieftu 100 razy wyższe niż przed rokiem

2
Podziel się:

Wypłata premii związana jest z odkupieniem od państwa ponad 50 proc. akcji spółki naftowej Basznieft i prywatyzacją 19,5 proc. akcji koncernu Rosnieft.

Premie dla członków zarządu Rosnieftu 100 razy wyższe niż przed rokiem
(Sputnik/EAST NEWS)
bEKpjjoB

Łączna suma premii wypłaconych członkom zarządu rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft za pierwszy kwartał 2017 r. wyniosła 1,5 mld rubli (ok. 100 mln zł) i przewyższyła stukrotnie wysokość premii za pierwszy kwartał 2016 r. - informuje w środę rosyjska gazeta "Wiedomosti".

Rosnieft nie określił, ile osób otrzymało premię, ani w jaki sposób suma 1,5 mld rubli została podzielona. Kwota za pierwszy kwartał jest większa od połowy wypłaconych premii za rok 2016.

Jak podaje gazeta, wypłata premii związana jest z odkupieniem od państwa ponad 50 proc. akcji spółki naftowej Basznieft i prywatyzacją 19,5 proc. akcji koncernu Rosnieft.

bEKpjjoD

Jak podkreśla analityk Siergiej Wachramiejew, cytowany przez "Wiedomosti", co do zasady premie dla członków zarządu nie są wypłacane w wyniku zakończenia transakcji, gdyż może się to wiązać z konfliktem interesów. Według niego wynagrodzenie powinno zależeć od wartości akcji.

Transakcję sprzedaży aktywów Rosnieftu zakończono 1 stycznia. 19,5 proc. akcji sprzedano za 692,4 miliardów rubli (ok. 46 mld złotych). Prywatyzacja Basznieftu zakończyła się w październiku ubiegłego roku. Rosnieft wykupił ponad 50 proc. akcji spółki za 329 mld rubli (ok. 22 mld złotych).

Rosnieft to największy rosyjski producent ropy. Pakiet kontrolny ma w nim państwo (50 proc. plus trzy akcje należy do państwowego Rosnieftiegazu); 19,75 proc. akcji należy do koncernu BP. 19,5 proc. akcji kupiło w zeszłym roku w ramach prywatyzacji Rosnieftu konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore.

bEKpjjpe
najważniejsze
wiadomości managera
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Robert
4 lata temu
No to pewnie ich znow spotkam na stoku w szwajcarskich Alpach ! ( Czego nikomu nie zycze !
byrcyn
4 lata temu
Tam to się kradnie - zgodnie z prawem oczywiście :-)