Notowania

Na co Kulczyk wyda pieniądze z akcji SABMiller? Jest już plan

Zakup aktywów SABMiller w Środkowo-Wschodniej Europie i na stworzenie światowej klasy polskiej firmy IT - na to mogą pójść pieniądze ze sprzedaży 1,5 proc. akcji SABMiller należących do Kulczyk Investments.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stach Leszczyński/ PAP)

Zakup aktywów SABMiller w Środkowo-Wschodniej Europie i na stworzenie światowej klasy firmy IT - na to mogą pójść pieniądze ze sprzedaży 1,5 proc. akcji SABMiller należących do Kulczyk Investments. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi, których polski miliarder i prezes KI Sebastian Kulczyk udzielił Reutersowi.

Kulczyk Investments zarobił na sprzedaży swoich ostatnich udziałów w SABMiller około 5 mld zł. Gwałtowny spadek wartości funta związany z Brexitem zmniejszył wycenę należących do Kulczyków akcji. Połowę swojego pakietu grupa inwestycyjna sprzedała w kwietniu, uzyskując za nią 5,5 mld zł.

Fuzja AB inBev wymaga zgód antymonopolowych, stąd zapowiedzi sprzedaży części aktywów SABMiller w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym polskiej Kompanii Piwowarskiej. Kulczyk, pytany przez Reuters czy bierze pod uwagę ich zakup powiedział: To byłaby piękna historia, jeśli nasza inwestycja zatoczyłaby koło... Znamy te aktywa dobrze, bo je budowaliśmy. Wiemy jak nimi zarządzać, znamy rynek.

Analitycy wyceniają aktywa SABMiller w Polsce, Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech na 7 mld euro. Proces sprzedaży ma ruszyć jeszcze w październiku.

Miliarder nie ukrywa też zainteresowania nowymi technologiami. - Mam ambicję stworzyć polską markę rozpoznawalną na całym świecie - mówi.

Sebastian Kulczyk odniósł się także do podejrzeń obecnej ekipy rządowej, że przy prywatyzacji chemicznej firmy Ciech, którą kupił Jan Kulczyk, mogło dojść do nieprawidłowości. - Dla mnie kluczową sprawą jest oddzielanie polityki od biznesu. Dlatego myślę, że będę wycofywał inwestycje z regulowanych sektorów gospodarki - wskazał.

Tagi: sebastian kulczyk, ludzie, wiadomości, gospodarka, manager, najważniejsze, wiadomości managera
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2016

pb68Bardzo mądry człowiek, lepiej jak najdalej od PIS-u

21-10-2016

cyrylNarodowy sport zaglądanie do cudzego portfela. Ciekawosc czy zazdrość. Kazda zagrywka Kulczyków jest z pewnością rozsądna. w końcu chodzi o wielkie … Czytaj całość

28-10-2016

damianco zrobi z kasa to jego sprawa. ale nowe technologie to jest dobry kierunek. widać, że Kulczyk wie co robi. brawa i nie przejmować się hejterami.

Rozwiń komentarze (29)