Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
start-upy
16.04.2016 12:26

Sfrustrowani twórcy Spotify piszą list do szwedzkich polityków

Twórcy serwisu Spotify streamującego muzykę ostrzegli w liście otwartym do szwedzkich polityków, że jeśli nie zmienią szybko warunków do prowadzenia biznesu dla firm technologicznych, Spotify wycofa się ze Szwecji – pisze „The Wall Street Journall”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)

Twórcy serwisu Spotify streamującego muzykę ostrzegli w liście otwartym do szwedzkich polityków, że jeśli nie zmienią szybko warunków do prowadzenia biznesu dla firm technologicznych, Spotify wycofa się ze Szwecji – pisze "The Wall Street Journal".

Twórcy Spotify Daniel Ek i Martin Lorentzon skarżą się w liście na rynek mieszkaniowy, który sprawia, że firmie trudno jest przyciągnąć do Sztokholmu utalentowanych pracowników, na system edukacyjny, w którym nie ma obowiązkowej nauki programowania oraz wysokie podatki. Apelują, by zmienić to jak najszybciej.

Apel założycieli Spotify o szybkie działanie jest w Szwecji czymś niezwykłym, bowiem w tym kraju decyzje o wszelkich zmianach zapadają po długiej debacie publicznej, która prowadzi do konsensusu.

WSJ zauważa, że Spotify rozlicza swoje podatki w przyjaznym pod tym kątem Luksemburgu, jednak główną siedzibę ma w Sztokholmie. Założyciele serwisu skarżą się, że debatę na temat poprawienia warunków prowadzenia biznesu prowadzą ze szwedzkimi politykami od kilku lat, jednak nie przynosi to żadnych rezultatów.

Szwecja jest jednym z krajów, w który powstaje najwięcej technologicznych start-upów w Europie, jednak warunki prowadzenia biznesu powodują, że europejskie firmy nie są konkurencyjne wobec Chin czy USA. WSJ podkreśla, że wiele szwedzkich start-upów przeszło w ręce firm amerykańskich. Przykładem jest choćby Mojang AB - firma, która stworzyła grę komputerową Minecraft i została kupiona w 2014 roku przez Microsoft za 2,5 mld dol. Twórcy Spotify twierdzą, że to szalone, że europejscy giganci technologiczni nie wyszli jeszcze ze swoim biznesem poza kontynent.

Brak mieszkań dla pracowników - to też problem

Mikael Damberg, minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji przyznał w telefonicznej rozmowie z gazetą, że ciasny rynek nieruchomości rzeczywiście jest problemem w Sztokholmie. Ze względu na rygorystyczne przepisy mieszkaniowe rynek wynajmu mieszkań jest mały, a ceny mieszkań na sprzedaż są bardzo wysokie i wciąż rosną. A to jeden z czynników, który hamuje rozwój biznesu - wskazali przedstawiciele Spotify.

Bardzo niskie stopy procentowe spowodowały, że ceny mieszkań w Sztokholmie wzrosły w 2010 roku o 10 proc., a w 2015 r. o kolejne 17 proc. Szwedzki rząd stara się to zmienić. Planuje rocznie przeznaczać 3,2 mld koron (394,4 mln dol.) na wspieranie budowy 15 tys. mieszkań na wynajem do 2020 roku.

Tagi: start-upy, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, wiadomości managera, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz