Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sfrustrowani twórcy Spotify piszą list do szwedzkich polityków

0
Podziel się:

Twórcy serwisu Spotify streamującego muzykę ostrzegli w liście otwartym do szwedzkich polityków, że jeśli nie zmienią szybko warunków do prowadzenia biznesu dla firm technologicznych, Spotify wycofa się ze Szwecji – pisze „The Wall Street Journall”.

Sfrustrowani twórcy Spotify piszą list do szwedzkich polityków
(AFP/EAST NEWS)

Twórcy serwisu Spotify streamującego muzykę ostrzegli w liście otwartym do szwedzkich polityków, że jeśli nie zmienią szybko warunków do prowadzenia biznesu dla firm technologicznych, Spotify wycofa się ze Szwecji – pisze "The Wall Street Journal".

Twórcy Spotify Daniel Ek i Martin Lorentzon skarżą się w liście na rynek mieszkaniowy, który sprawia, że firmie trudno jest przyciągnąć do Sztokholmu utalentowanych pracowników, na system edukacyjny, w którym nie ma obowiązkowej nauki programowania oraz wysokie podatki. Apelują, by zmienić to jak najszybciej.

Apel założycieli Spotify o szybkie działanie jest w Szwecji czymś niezwykłym, bowiem w tym kraju decyzje o wszelkich zmianach zapadają po długiej debacie publicznej, która prowadzi do konsensusu.

WSJ zauważa, że Spotify rozlicza swoje podatki w przyjaznym pod tym kątem Luksemburgu, jednak główną siedzibę ma w Sztokholmie. Założyciele serwisu skarżą się, że debatę na temat poprawienia warunków prowadzenia biznesu prowadzą ze szwedzkimi politykami od kilku lat, jednak nie przynosi to żadnych rezultatów.

Szwecja jest jednym z krajów, w który powstaje najwięcej technologicznych start-upów w Europie, jednak warunki prowadzenia biznesu powodują, że europejskie firmy nie są konkurencyjne wobec Chin czy USA. WSJ podkreśla, że wiele szwedzkich start-upów przeszło w ręce firm amerykańskich. Przykładem jest choćby Mojang AB - firma, która stworzyła grę komputerową Minecraft i została kupiona w 2014 roku przez Microsoft za 2,5 mld dol. Twórcy Spotify twierdzą, że to szalone, że europejscy giganci technologiczni nie wyszli jeszcze ze swoim biznesem poza kontynent.

Brak mieszkań dla pracowników - to też problem

Mikael Damberg, minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji przyznał w telefonicznej rozmowie z gazetą, że ciasny rynek nieruchomości rzeczywiście jest problemem w Sztokholmie. Ze względu na rygorystyczne przepisy mieszkaniowe rynek wynajmu mieszkań jest mały, a ceny mieszkań na sprzedaż są bardzo wysokie i wciąż rosną. A to jeden z czynników, który hamuje rozwój biznesu - wskazali przedstawiciele Spotify.

Bardzo niskie stopy procentowe spowodowały, że ceny mieszkań w Sztokholmie wzrosły w 2010 roku o 10 proc., a w 2015 r. o kolejne 17 proc. Szwedzki rząd stara się to zmienić. Planuje rocznie przeznaczać 3,2 mld koron (394,4 mln dol.) na wspieranie budowy 15 tys. mieszkań na wynajem do 2020 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)