Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejne nowe święto państwowe coraz bliżej. Ale nie będzie dniem wolnym od pracy

25
Podziel się

Święto Chrztu Polski ma przypadać 14 kwietnia, ale nie będzie to kolejny pretekst do długiego weekendu. Poselski projekt ustawy trafił już do Sejmu.

Inicjatorzy nowego święta chcą zachęcić obywateli do wywieszenia biało-czerwonych flag.
Inicjatorzy nowego święta chcą zachęcić obywateli do wywieszenia biało-czerwonych flag. (Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0/flickr)
bDIcQhxN

Inicjatorem ustanowienia nowego święta państwowego jest Jan Klawiter, poseł niezrzeszony. Pod projektem podpisało się 34 posłów z PiS, Kukiz'15 oraz PSL, a także posłowie niezrzeszeni.

Projekt po pozytywnym zaopiniowaniu przez sejmową komisję kultury i środków przekazu trafił pod obrady plenarne niższej izby parlamentu. Sprawozdawca projektu poseł PiS Dariusz Piontkowski wyjaśnia, że nowe święto "ma za zadanie zbudować pamięć w Polakach na temat tego dnia".

Zobacz także: Wideo: Historia Święta Niepodległości. Dlaczego obchodzimy je 11 listopada?
bDIcQhxP

Jak zastrzega, "na razie" projekt ustawy nie nakłada żadnych obowiązków na państwo i nowe święto nie będzie przynosiło żadnych kosztów dla gospodarki, bo nie będzie dniem wolnym od pracy.

W projekcie ustawy można przeczytać, że chrzest Polski, przyjęty 14 kwietnia 966 r., był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego.

Twórcy projektu podkreślają także, że dzięki chrztowi Polska dołączyła do "rodziny narodów Europy Zachodniej" i "bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość". Wnioskodawcy projektu ubolewają, że dziś to wydarzenie historyczne jest "praktycznie nieobecne w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa".

bDIcQhxV

Święto Chrztu Polski będzie kolejnym świętem państwowym wprowadzonym do kalendarza w tej kadencji Sejmu. W marcu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z kolei we wrześniu 2017 roku ustanowiono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który przypada 12 lipca. Ale one też nie będą dniami wolnymi od pracy.

Takie dni przypadają tylko na trzy święta państwowe: Święto Pracy, Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Narodowe Święto Niepodległości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDIcQhyq
KOMENTARZE
(25)
Czego święto?
2 lata temu
Tego, że jesteśmy gubernią Watykanu, że czarnosukienkowców obowiązuje swoje, nie polskie prawo? Święto tego, że żyją z naszych podatków, nie płacą ZUS, gwałcą bez kary i pobierają podatek od durnoty?
Reggi
2 lata temu
Skąd ta data 14 kwietnia? Historycy nawet roku nie są pewni, przyjmuje się jedynie, że to prawdopodobnie 966.
sam on
2 lata temu
Z chrztem Polski było tak samo jak z obroną Częstochowy. Jak z przemianą wody w wini i dziewictwem pewnej dzieciatej Żydówki. I tak 2000 lat...
bDIcQhyr
tosiek
2 lata temu
Najważniejszym świętem w Polsce będzie niebawem Święto Wszystkich Świąt.
Mieszko
2 lata temu
Bardziej na miejscu byłaby „Żałoba Chrztu Polski”
...
Następna strona