Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Miliarder wybrał nowego prezesa swojego okrętu flagowego. Zbigniew Warmuz szefem Synthosu

Miliarder wybrał nowego prezesa swojego okrętu flagowego. Zbigniew Warmuz szefem Synthosu

Fot. Szymon Łaszewski / PAP

Rada nadzorcza Synthosu powołała dotychczasowego wiceprezesa Zbigniewa Warmuza na stanowisko prezesa. Zastąpi Tomasza Kalwata po pięciu latach urzędowania. Synthos to największa spółka giełdowa w portfelu miliardera Michała Sołowowa. Wartość jego pakietu akcji to ponad 4 mld zł.

Zbigniew Warmuz pracuje w grupie kapitałowej Synthos od 2007 roku. Zarządzał m.in. spółkami produkcyjnymi w Polsce i w Czechach oraz bezpośrednio nadzorował największe procesy inwestycyjne. Pełnił funkcję wiceprezesa.

Pod koniec grudnia z funkcji prezesa Synthosu zrezygnował Tomasz Kalwat. Odchodzący prezes z Synthosem był związany od dekady, początkowo jako doradca, w latach 2009-2011 jako szef rady nadzorczej spółki, a od 13 maja 2011 r. jako prezes zarządu i właśnie w tym okresie odniósł jako menedżer spore sukcesy.

W ostatnim czasie przychody Synthosu ustabilizowały się na poziomie 4 mld zł rocznie, a zyski w trzech kwartałach 2016 roku spadły do 189 mln zł z 382 mln zł rok wcześniej. Po części jest to efektem wielkiej inwestycji zagranicznej w niemiecki INEOS Industries Holdings LimitedByć, w którą Synthos zaangażował 80 mln euro.

Największym udziałowcem Synthosu, dysponującym 62,5 proc. akcji jest miliarder Michał Sołowow. Wartość jego pakietu akcji to ponad 4 mld zł i jest to obecnie największa spółka giełdowa w portfelu Sołowowa. W ciągu ostatniego roku wycena giełdowa Synthosu wzrosła o 41 proc.

Notowania akcji Synthosu na giełdzie

 

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych, siódmym na świecie producentem kauczuków różnorakich oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania. W 2015 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 4,06 mld zł.

chemia, michał sołowow, synthos, sns, zbigniew warmuz
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Maciej
2017-04-12 22:38
Zyski spadły bo Synthos mocno inwestuje. Nowy piec, robotyzacja linii pakowania kauczuku. Inwestycje to dobry znak na przyszłość. Ciekawie też wygląda przyszła współpraca Synthos z 3DGence które to zostało kupione przez Michała Sołowowa. Czyżby szykował się nowy produkt w ofercie spółki?