Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

10 firm chce kupić dział mikroprocesorów Toshiby. Zobacz, kto zaoferował najwięcej

7
Podziel się:

"Toshiba otrzymała ofertę kupna o wartości blisko 3 biliony jenów (ok. 27 mld dol.) od Hon Hai Precision Industry w pierwszej rundzie procedury przetargowej" - napisała agencja Kyodo.

10 firm chce kupić dział mikroprocesorów Toshiby. Zobacz, kto zaoferował najwięcej
(Associated Press)
bEISDCid

Do przetargu na sprzedaż działu mikroprocesorów japońskiego koncernu elektronicznego Toshiba Corp. stanęło 10 firm - podała w piątek agencja Kyodo. Najwyższą kwotę, 3 bln jenów (ok. 27 mld dol.), oferuje tajwańska firma Hon Hai Precision Industry Co.

"Toshiba otrzymała ofertę kupna o wartości blisko 3 biliony jenów (ok. 27 mld dol.) od Hon Hai Precision Industry w pierwszej rundzie procedury przetargowej" - napisała agencja Kyodo, powołując się na dobrze poinformowane źródła.

Według Kyodo oferta Hon Hai, największego na świecie producent elektroniki i komponentów komputerowych, jest najwyższa spośród firm, które stanęły do przetargu. Amerykański fundusz Silver Lake Partners czy producent półprzewodników Broadcom zaoferowali ok. 2 bln jenów. Jak podała Kyodo, ostateczny kandydat zostanie wyłoniony prawdopodobnie "w okolicach lipca".

bEISDCif

Według Kyodo sprzedaż działu mikroprocesorów to część strategii Toshiby, której celem jest pozyskanie pieniędzy na pokrycie strat związanych z jej działalnością na rynku energii atomowej.

Borykająca się z kłopotami finansowymi Toshiba oświadczyła w zeszłym miesiącu, że może zanotować łączną stratę netto w wysokości ok. 1 bln jenów za rok obrotowy zakończony 31 marca - najwyższą, jaką kiedykolwiek wykazał się japoński producent. Spodziewa się też, że wartość firmy na koniec marca będzie ujemna i wyniesie minus 620 mld jenów.

W styczniu br. agencja Kyodo podała, że japoński koncern Toshiba Corp. chce wydzielić ze swej struktury kluczowy dział produkcji mikroprocesorów. Agencja podawała wówczas, że inwestycją w ten dział Toshiby zainteresowana jest m.in. amerykańska firma Western Digital Corp. 1 kwietnia, w ramach wydzielenia działu mikroprocesorów ze struktur Toshiby, powstała firma Toshiba Memory Corp. To właśnie jej udziały chce sprzedać Toshiba.

Jak przypomina Kyodo, Hon Hai jako pierwsza zagraniczna firma stała się właścicielem dużej japońskiej firmy z branży elektronicznej, gdy przejęła pakiet większościowy w Sharp Corp. w 2016 roku.

bEISDCil

Toshiba to drugi pod względem wielkości światowy producent zaawansowanych technologicznie kart pamięci flash typu NAND, które wykorzystuje się powszechnie np. w smartfonach. Wyprzedza go na tym rynku jedynie południowokoreański Samsung Electronics Co.

Japońskie władze uważają, że przejęcie producenta kluczowej technologii Toshiby przez firmę zagraniczną może zagrozić bezpieczeństwu kraju. Minister przemysłu Japonii Hiroshige Seko podkreślił w marcu, że karty pamięci produkowane przez Toshibę mogą być wykorzystywane np. do przeprowadzania cyberataków, których celem jest niszczenie danych - podała agencja Kyodo.

bEISDCiG
najważniejsze
wiadomości managera
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Kamil
5 lata temu
Ileż było "gazel biznesu", o których dzisiaj inwestorzy nie chcą nawet wspominać. Dla przykładu, z branży IT "Sprzętkom".
Łowca przestę...
5 lata temu
Wiecie jak to się nazywa co on robi i jego działalnośc oraz jej podobne ? Nie ?to wam napiszę w skrócie : legalne szpiegowanie rynku ! Dziękuje !!! Pozamykać do pierdla takich i te firmy ! Dziękuje !!! Lecz niestety sa legalni :(
Kris
5 lata temu
Skoro ostrzegają że wykorzystają ich nośniki do cyber ataków to niech rząd sam kupi Toshibę i po problemie!!!
bEISDCiH
Seba87
5 lata temu
Jak jest tak super to czemu gwarancja jest tylko na rok???
Pszemek
5 lata temu
Toshiba to solidna firma - choć miało znana - polecam