Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Toyota i Tesla już po rozwodzie. Japończycy pozbyli się resztki akcji

17
Podziel się:

Pod koniec 2016 roku Toyota sprzedała wszystkie akcje Tesli - poinformował w sobotę japoński producent. To oznacza definitywne zakończenie współpracy z firmą Elona Muska.

Toyota i Tesla już po rozwodzie. Japończycy pozbyli się resztki akcji
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

O transakcji poinformował Reuters. Toyota miała pozbyć się akcji Tesli jeszcze pod koniec ubiegłego roku w ramach cyklicznego przeglądu inwestycji prowadzonego w firmie.

Japończycy zainwestowali w spółkę stworzoną przez Elona Muska w 2010 roku. Według doniesień medialnych, Toyota miała w szczytowym momencie nawet 3 proc. akcji producenta samochodów elektrycznych. Miała za nie zapłacić ok. 50 mln dol.

Wtedy obaj producenci zamiast konkurować, połączyli siły przy produkcji Toyoty RAV4 z napędem elektrycznym. Udało się sprzedać jednak tylko 2,5 tys. modeli przez 3 lata w Kanadzie.

Decyzja o wycofaniu się z inwestowania w Teslę zapadła jednak dużo wcześniej. Pierwszy pakiet akcji Japończycy sprzedali już w 2014 roku. Według sprawozdań finansowych z lipca 2016 roku, pozostało im jeszcze 1,43 proc. udziałów w firmie Elona Muska. W listopadzie natomiast koncern ogłosił, że sam otworzy dział aut elektrycznych, więc nie potrzebuje już współpracy z Teslą.

Resztki akcji Toyota pozbyła się w drugiej połowie tego roku. Przedstawiciele koncernu nie poinformowali jednak, po jakiej cenie sprzedał on akcje. Nie wiadomo wiec, czy udało się na transakcji cokolwiek zarobić.

- Nasze partnerstwo zakończyło się już jakiś czas temu. Ponieważ od tego momentu niewiele się zmieniło na tym polu, zdecydowaliśmy się sprzedać pozostałe akcje - powiedział rzecznik Toyoty Ryo Sakai.

Toyota
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Sedon
6 lat temu
Jak to Japończycy skopiowali pomysły i cześć Gienia.
droma
6 lat temu
alma to firma z zlodziejstwa i dzieki esbekom ,wlasciciel nie ma zielonego pojecia o biznesie ,wynik widzimy ,pierdel czeka ,ma czas
MGM
6 lat temu
Toyota zapewne ukradła pomysły z Tesli i teraz będą je instalować w swoich pseudosamochodach:)
dasdas
6 lat temu
Goodbye Tesla :) Japońce wiedzą co robią.
Maro
6 lat temu
Toyota powinna iść swoją drogą,nie ma innej, tak dobrej i niezawodnej marki