Notowania

toyota
03.06.2017 14:18

Toyota i Tesla już po rozwodzie. Japończycy pozbyli się resztki akcji

Pod koniec 2016 roku Toyota sprzedała wszystkie akcje Tesli - poinformował w sobotę japoński producent. To oznacza definitywne zakończenie współpracy z firmą Elona Muska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

O transakcji poinformował Reuters. Toyota miała pozbyć się akcji Tesli jeszcze pod koniec ubiegłego roku w ramach cyklicznego przeglądu inwestycji prowadzonego w firmie.

Japończycy zainwestowali w spółkę stworzoną przez Elona Muska w 2010 roku. Według doniesień medialnych, Toyota miała w szczytowym momencie nawet 3 proc. akcji producenta samochodów elektrycznych. Miała za nie zapłacić ok. 50 mln dol.

Wtedy obaj producenci zamiast konkurować, połączyli siły przy produkcji Toyoty RAV4 z napędem elektrycznym. Udało się sprzedać jednak tylko 2,5 tys. modeli przez 3 lata w Kanadzie.

Decyzja o wycofaniu się z inwestowania w Teslę zapadła jednak dużo wcześniej. Pierwszy pakiet akcji Japończycy sprzedali już w 2014 roku. Według sprawozdań finansowych z lipca 2016 roku, pozostało im jeszcze 1,43 proc. udziałów w firmie Elona Muska. W listopadzie natomiast koncern ogłosił, że sam otworzy dział aut elektrycznych, więc nie potrzebuje już współpracy z Teslą.

Resztki akcji Toyota pozbyła się w drugiej połowie tego roku. Przedstawiciele koncernu nie poinformowali jednak, po jakiej cenie sprzedał on akcje. Nie wiadomo wiec, czy udało się na transakcji cokolwiek zarobić.

- Nasze partnerstwo zakończyło się już jakiś czas temu. Ponieważ od tego momentu niewiele się zmieniło na tym polu, zdecydowaliśmy się sprzedać pozostałe akcje - powiedział rzecznik Toyoty Ryo Sakai.

Tagi: toyota, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, wiadomości managera
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2017

Nostradamus123890Toyota to uczciwa i solidna firma majaca duże zaufanie wielu mln ludzi.Popieram decyzje jej zarzadu i czekam na nowe rozwiazania-pozdrawiam,zadowolony … Czytaj całość

03-06-2017

GostekBłędem Toyoty było z nim się wiązać bo tylko z tego artykułu wynika że musk wykorzystał toyote bo jeżeli tesla sprzedaje się dobrze to czemu toyota … Czytaj całość

04-06-2017

marektoyota bardzo brzydkie auta i do tego tandetny plastik szkoda bo moglaby wyprzedziec w pl tych oszustów z grupy WAG błędem toyoty jest brak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)