Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa kominowa. Od września nowe zasady wynagradzania za pracę

Ustawa kominowa. Od września nowe zasady wynagradzania za pracę

 


Od 8 września obowiązywać będzie nowa ustawa kominowa, która zmienia zasady wynagradzania w prawie 3 900 przedsiębiorstwach. Dla menedżerów jest to bardziej liberalna ustawa niż jej poprzednia wersja. Jednak nadal jesteśmy jedynym krajem w Europie, który ma tego typu obowiązujące przepisy.

- Ta ustawa, to krok w przód, to liberalizacja przepisów - mówi dr Karol Raźniewski, ekspert międzynarodowej firmy doradczej EY. - Jednak jesteśmy jedynym krajem w Europie, który ma tego typu przepisy, inni wynagrodzenia dla menedżerów pozostawiają prawom rynku.

Kilkakrotnie zwiększy się też liczba firm objętych taką ustawą, teraz dotyczyć będzie wszystkich tych, których państwo jest współwłaścicielem. Także tych, gdzie Skarb Państwa ma mniejszościowe udziały, mogą być to udziały nawet tylko kilkuprocentowe.

praca, wynagrodzenie, menadżer, ustawa kominowa
Czytaj także
Polecane galerie
sceptyk poznawczy
2016-08-29 08:26
A może cały świat poszedłby polskim przykładem. To co się dzieje przekracza pojęcie. Relacja pensji zarządzającego do pracownika średniego szczebla i szeregowego pracownika rozjeżdża się w sposób dramatyczny, zważywszy dodatkowo, że tak naprawdę zarządzający nie odpowiada odszkodowawczo za swoje błędy, bo ubezpieczenie OC zarządu płaci zarządzana spółka.
Czyli Prezesuniowi grozi jedynie utrata ciepłego stołka. I jedyne ryzyko, jakie ponosi to możliwość degradacji u następnego pracodawcy.
spoko2015
2016-08-24 09:30
To że w innych krajach, sitwy dorwały się do stanowisk w spółkach nie znaczy że w Polsce ma być podobnie. W UE kolesiostwo jest nie tylko w korporacjach ale szczególnie w Komisji Europejskiej. To taki "europejski, demokratyczny" zwyczaj.
beesmarck
2016-08-23 21:58
W PL niestety wszystko co państwowe jest do d*. Nie tylko same firmy, ale też wszelkie służby jak urzędy, policja, wojsko, "strasz wiejska", służba "zdrowia" oraz oczywiście (a może przede wszystkim) sądownictwo. O drogach i ogólnie infrastrukturze nie wspominając. Generalnie Polak musi sobie ze wszystkim radzić sam, na nikogo nie może liczyć w tym obes*nym kraiku priwiślańskim pełnym hołoty, oszustów i przekrętasów. I tak tu jest od wieków, taki jest materiał ludzki, mentalności nie zmienisz, z gunwa bicza nie ukręcisz... niestety
Pokaż wszystkie komentarze (17)