Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Śmieci wracają z Polski na Wyspy. GIOŚ odtrąbił pierwsze sukcesy w walce z nielegalnym importem odpadów

100
Podziel się:

Od 28 czerwca do 12 lipca zatrzymano 45 kontenerów zawierających łącznie ok. 1097 ton odpadów z Wielkiej Brytanii.

Problem nielegalnego importu śmieci został nagłośniony po serii pożarów składowisk.
Problem nielegalnego importu śmieci został nagłośniony po serii pożarów składowisk.

Dwie pierwsze partie odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Inspektorat wyjaśnił, że negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. "W wyniku podjętych działań 6 września - dziewięć kontenerów o łącznej masie 225 ton a w dniu dzisiejszym - dwadzieścia pięć kontenerów o łącznej masie 600 ton zostało odesłanych do Wielkiej Brytanii" - czytamy w komunikacie.

Zwrot kolejnych kontenerów ma nastąpić "w najbliższych dniach". GIOŚ poinformował też, że agencja brytyjska podjęła kroki w celu skontrolowania firm, które wysłały odpady.

Zobacz także: Pożary śmieci. Ekspert: Każdy śmietnik powinien być oznaczony

Od 28 czerwca do 12 lipca Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zatrzymały 45 kontenerów zawierających łącznie ok. 1097 ton odpadów z Wielkiej Brytanii. Odpady te transportowane były jako tworzywa sztuczne, jednak oględziny wykazały, że były to zmieszane odpady pochodzenia komunalnego.

Akcja była prowadzona w ramach ogólnoświatowej operacji pod nazwą Demeter IV. Polega ona na kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów w obrocie morskim i lądowym. W ramach działań kilku instytucji w całej Polsce zatrzymano prawie 1,5 tys. ton różnego rodzaju niedozwolonych odpadów.

Najwyższa Izba Kontroli już w marcu ubiegłego roku ostrzegała, że obowiązujące przepisy mogą doprowadzić do aktywizacji szarej strefy, a nawet do podpaleń odpadów. Faktycznie, w 2018 roku doszło do co najmniej stu pożarów w miejscach magazynowania odpadów. Często płonęły tworzywa sztuczne, opony i elektrośmieci, które nielegalnie sprowadzono z zagranicy.

Powstrzymanie plagi pożarów wysypisk śmieci mają przynieść zmiany w prawie. Ministerstwo Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy o odpadach zaproponowało skrócenie do roku pozwolenia na prowadzenie wysypiska, a nieuczciwym przedsiębiorcom śmieciowym ma grozić do 2 mln zł kary i 5 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(100)
Iga
5 lata temu
Konfiskata wszystkich dóbr i 25 lat odsiadki!! Tego żądamy; Vox Populi Vox Dei
Terry
5 lata temu
No kiedyś za PO tego nie było i cicho było.
mar
5 lata temu
a najlepsze kto był odbiorcą tego nie piszą
zz
5 lata temu
Jeżeli ktoś jeszcze miał wątpliwości co to są zachodnie wartości to teraz już wie.
Jan
5 lata temu
Polska nie może być zasypana śmieciami z całej Europy .
...
Następna strona