Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielka fuzja na rynku piwa. Anheuser-Busch InBev zapłaci więcej za akcje SABMiller

8
Podziel się

Przez bardzo mocne osłabienie funta brytyjskiego, dotychczasowa oferta stała się dla inwestorów mniej atrakcyjna.

Wielka fuzja na rynku piwa. Anheuser-Busch InBev zapłaci więcej za akcje SABMiller
(Lukasz Piecyk/REPORTER)
bDIcOhFN

Największy producent piwa na świecie - koncern Anheuser-Busch InBev podbija stawkę przy największego konkurenta w branży - browaru SABMiller. Przez bardzo mocne osłabienie funta brytyjskiego, dotychczasowa oferta stała się dla inwestorów mniej atrakcyjna.

Skutki zbliżającego się Brexitu widać w kolejnych gałęziach gospodarki. Okazuje się, że ma to negatywny wpływ dla procesu jednej z największych fuzji w historii - połączenia dwóch czołowych producentów piwa na świecie.

Jednym z udziałowców przejmowanej spółki SABMiller jest grupa Kulczyk Investments, na której czele stoi Sebastian Kulczyk, jeden ze spadkobierców fortuny ojca. Należy do niej około 24 mln akcji, stanowiących 1,5 proc. wszystkich udziałów. Wartość tego pakietu szacowana jest na około miliard funtów, czyli ponad 5 mld zł.

bDIcOhFP

Niejasna przyszłość Wielkiej Brytanii odbiła się negatywnie na notowaniach brytyjskiej waluty. Funt w relacji do złotego od momentu ogłoszenia wyników referendum stracił na wartości prawie 10 proc. Kilkanaście procent w dół poleciał też kurs wymiany funta na dolara. To niekorzystna zmiana dla inwestorów, którzy mają sprzedać akcje SABMiller'a.

Tegoroczne notowania kursu funta brytyjskiego w dolarach amerykańskich

Przejmująca konkurenta grupa Anheuser-Busch InBev postanowiła nie ryzykować sytuacji, w której inwestorzy nie będą jednak chcieli sprzedać akcji i podwyższyła swoją ofertę zakupu udziałów z 44 do 45 funtów - informuje "The Wall Street Journal".

Według nowej propozycji wycena akcji SABMiller wzrośnie z 71 do 79 mld funtów, co daje obecnie kwotę około 104 mld dolarów. Po połączeniu powstanie gigant o wartości giełdowej prawie 3-krotnie większej. Będzie kontrolował jedną trzecią całego rynku piwa na świecie.

bDIcOhFV

W swoim portfolio nowa firma będzie skupiać takie marki jak: Pilsner Urquell, Peroni, Miller, Grolsch oraz Budweiser, Stella Artois, Beck's, Brahma. Dołączą do nich także piwa produkowane przez Kompanię Piwowarską, m.in. Tyskie, Lech i Żubr.

Propozycja podwyższenia oferty to odpowiedź na doniesienia z ostatnich dni o tym, że takiego kroku oczekują inwestorzy. Na razie oficjalnie nie ma informacji o tym, czy nowa propozycja zostanie przyjęta. Decyzja ma zapaść po konsultacjach między właścicielami akcji SABMiller.

Władze Anheuser-Busch InBev zapewniają, że to ostateczna oferta i nie ma możliwości jej dalszego podwyższania. Finalizacja historycznej transakcji spodziewana jest jeszcze w tym roku. Porozumienie w tej sprawie zawarły obie strony w listopadzie 2015 roku.

bDIcOhGq
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
księgowy
5 lata temu
Niech wszystko jak najszybciej sprzeda.Może okazać się że jeszcze będzie musiał sporo dopłacić po zabraniu wszystkiego.
72
5 lata temu
Pozdrów tatusia, już go szukamy...
qwerty
5 lata temu
Ten człowiek w życiu pewnie nawet 1 godziny nie przepracował. On żyje ze zgromadzonego kapitału a to nie praca.
bDIcOhGr
polana
5 lata temu
Sabmiller to moim zdaniem jedna z najciekawszych i najbardziej trafnych inwestycji kulczyka, miał nosa kiedy wybierał kierunek inwestowania
amp
4 lata temu
ten Budweiser jest na poziomie Harnasia, jego to wlać można tylko do kibla